An examination of the relationship between intolerance of uncertainty, social media addiction and meaning of life
Belirsizliğe tahammülsüzlük, sosyal medya bağımlılığı ve yaşamın anlamı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 889553
  2. Yazar: BÜŞRA ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAMBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Teknoloji ve internetin gelişimi, sosyal medya bağımlılığını önemli bir sorun haline getirmiştir. Bu konu, geniş kapsamlı olarak ve çeşitli değişkenlerle ilişkili biçimde incelenmiştir. Ancak literatürde, sosyal medya bağımlılığının hayatın anlamı açısından taşıdığı öneme dair çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Teknoloji, internet bağımlılığı ve belirsizliğe tahammülsüzlük üzerine yapılmış çalışmalar mevcut olsa da bu çalışmaların çok azı doğrudan belirsizliğe tahammülsüzlük ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Bu nedenle gerçekleştirilen çalışmada sosyal medya bağımlılığı, yaşamın anlamı ve belirsizliğe tahammülsüzlük değişkenleri, sosyodemografik değişkenlerle karşılaştırılarak incelenmiştir. Ayrıca, sosyal medya bağımlılığının, belirsizliğe tahammülsüzlük ve yaşamın anlamı arasında aracılık edip etmediği de araştırılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve her türlü sosyal medya aracını kullanan 18-71 yaş arası 800 katılımcıdan oluşmuştur. Verilerin toplanmasında Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Kısa Formu, Yaşamın Anlamı ve Amacı Ölçeği ile araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology and internet has made social media addiction an important problem. This issue has been studied extensively and in relation to various variables. However, there are very few studies in the literature on the importance of social media addiction in terms of the meaning of life. Although there are studies on technology, internet addiction and intolerance of uncertainty, very few of these studies directly address the relationship between intolerance of uncertainty and social media addiction. Therefore, in this study, social media addiction, meaning of life and intolerance of uncertainty variables were analysed by comparing them with sociodemographic variables. In addition, it was also investigated whether social media addiction mediates the relationship between intolerance of uncertainty and meaning of life. The sample group of the study was determined by convenience sampling method and consisted of 800 participants aged 18-71 who use all kinds of social media tools. Social Media Addiction Scale, Intolerance of Uncertainty Short Form, Meaning and Purpose of Life Scale and sociodemographic information form prepared by the researcher were used to collect the data.