Sanal gerçeklik ortamında yapılan tenis eğitim faaliyetlerinin (AOS) antrenör oyun seviyesine etkisi
The effect of tennis tranining activities in virtual realityenvironment (AOS) on coach's level of play
  1. Tez No: 889591
  2. Yazar: EZGİ KÖKNAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma sanal gerçeklik ortamında yapılan tenis eğitim faaliyetlerinin (aos) antrenör oyun seviyesine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya temel düzeyde tenis eğitimi alan 23 erkek ve 23 kadın olmak üzere toplam 46 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan kişiler deney ve kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Deney grubu 8 hafta süresince tenis antrenmanlarına ek olarak sanal gerçeklilik ortamında tenis becerilerine özgü uygulamalara katılmıştır. Araştırmada ölçüm, hesaplama ve testler sonucunda elde edilen veriler SPSS 25 istatistiksel analiz paket programında yapılmıştır. Verilerin analizi için yapılan normallik analizi sonucunda verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu sebeple analizler için parametrik testler kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubunun test ve son test arasındaki farklar için repeated measures t-testi kullanılırken, gruplar ön-son testleri arasındaki farklar için tekrarlı two-Way ANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of tennis training activities (aos) in virtual reality environment on the coach's level of play. Total of 46 people, 23 men and 23 women, who received basic level tennis training, participated in the study voluntarily. The participants were divided into experimental and control groups. The experimental group participated in tennis skills specific practices in a virtual reality environment in addition to tennis training for 8 weeks. The data obtained as a result of measurements, calculations and tests in the study were analyzed using SPSS 25 statistical analysis package program. As a result of the normality analysis performed for the analysis of the data, it was determined that the data showed a normal distribution. For this reason, parametric tests were used for the analyses. While repeated measures t-test was used for the differences between the test and post-test of the experimental and control groups, repeated two-Way ANOVA was used for the differences between the pre-post tests of the groups.