İran'da toplumsal hareketler bağlamında su krizi üzerine etnik temelli görüş farklılıkları: Farslar ve Azerbaycan Türkleri örneği
Fluid perspectives: Ethnic dynamics in perceiving water scarcity
  1. Tez No: 889590
  2. Yazar: HAMID JABBARI ALGHENAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHEB MOHAMMADI GHANBARLOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma, İran'daki farklı etnik grupların su krizine yönelik görüşlerini ele almaktadır. Su politikası, su kaynaklarının kullanımı ve dağılımındaki farklılıkların bölgesel anlaşmazlıkların ve etnik çatışmaların temel nedenlerinden biri haline geldiği belirtilmektedir. Etnik gruplar arasındaki su krizine yönelik bakış açıları, su kaynaklarının adaletsiz kullanımıyla yakından ilişkilendirilirken, bu durum belirli etnik grupların su kaynaklarına erişimde zorluklar yaşamasına neden olmaktadır. Bu bağlamda, su krizinin etnik gruplar arasında artan gerilimlere ve çatışmalara neden olabileceği ve bölgede istikrarı tehdit eden bir faktör haline gelebileceği vurgulanmaktadır. Urmu Gölü'nün ve Zayanderud Nehri'nin kuruması gibi olaylar, çevresel sorunların ve su krizinin boyutlarını gözler önüne sermektedir. İran'ın Azerbaycan bölgesindeki Urmu gölü krizi, yerel topluluklar üzerinde olumsuz etkilere yol açarak, çevresel protestoları tetiklemiştir. Bu durum, sadece çevresel zararlar değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal sorunlara da neden olmaktadır. Bu araştırma, İran'daki su krizine ilişkin farklı etnik grupların bakış açılarını anlamak amacıyla nitel araştırma yöntemini benimsemiştir. Araştırmacılar, konuyla ilgili mevcut yazılı ve görsel kaynakları detaylı bir şekilde incelemiş ve elde edilen verileri analizlerine dahil etmişlerdir. Ayrıca, su krizi konusunda deneyim sahibi olan bireylerle bireysel görüşmeler yapılarak derinlemesine veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Veri analizi aşamasında içerik analiz yöntemi kullanılarak, toplanan verilerin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi ve belirli temaların belirlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research addresses the perspectives of different ethnic groups in Iran on the water crisis . It is noted that water policy and the disparities in the use and distribution of water resources have become fundamental causes of regional disputes and ethnic conflicts. The viewpoints of ethnic groups on the water crisis are closely associated with the unjust utilization of water resources, leading to difficulties in access for certain ethnic groups. In this context, it is emphasized that the water crisis could potentially lead to increased tensions and conflicts among ethnic groups, posing a threat to stability in the region. Events like the drying up of Lake Urmia and Zayanderud River underscore the dimensions of environmental issues and the water crisis. The crisis surrounding Lake Urmia in Iran's Azerbaijan region has had adverse effects on local communities, leading to environmental protests as a response. This situation not only causes environmental damage but also economic and social problems. The methodological approach employed in this study is qualitative research. Data were collected through document analysis techniques from existing literature. The data were gathered through a purposive sampling method using snowball sampling. The existing written and visual literature on the subject was reviewed, and interviews were conducted with individuals who were detained and later released or contributed to water protests. In the analysis phase, themes were identified and interpreted from the data collected through the content analysis method.