Sivas ili Zara ilçesinde arı allerjisi prevalansı
Prevalence of venom allergy in Zara district at Sivas
  1. Tez No: 88962
  2. Yazar: MEHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SEYFİKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
VD.ÖZET Arıcılık Zara bölgesinde yaygın olarak yapılmaktadır. Son 4 yıl içerisinde Zara'da an sokmasına bağlı 3 ölüm vakası bilgimiz dahilindedir. Biz de bu bölgedeki an allerjisi prevalansını saptamak üzere bu çalışmayı planladık. Çalışmaya rastgele yöntemle seçilmiş 16 yaş ve üzerindeki 88 tanesi bayan (% 1 1.6), 669'u erkek (% 88.4) toplam 757 kişi alınmıştır. Yüzyüze yöntemle anket formu uygulanmıştır. Olguların 717 tanesinin (% 94.7) hayat boyunca an sokmasına maruz kaldığı, bunlardan 600 tanesinin (% 83.7) yılda ortalama 1-5 kez an tarafından sokulduğu tespit edilmiştir. 689 olgu (% 91) sokan annın cins ayıranını yapabilmiştir. En sık %75.4 ile (571 kişi) bal ansı sokması bildirilmiştir. An sokması sonucu 593 kişi (% 78.3) lokal reaksiyon tariflerken 31 kişi (% 4.1) ağır sistemik reaksiyon tariflemiştir. 60 olgu (% 7.9) an sokması nedeniyle acil servise başvurmak zorunda kalmıştır. 614 vakada (% 81.1) akrabalarında an sokması allerjisi saptanmamıştır. Sonuç olarak Zara'da an sokması sıklıkla görülmekle birlikte, olguların hastaneye başvurmadıktan ve medikal tedavi almadıklan gözlenmiştir. 31
Özet (Çeviri)
VÜLABSTRACT PREVALANCE OF VENOM ALLERGY IN ZARA DISTRICT AT SİVAS Beekeeping is widespread in Zara. In the last four years 3 people were died due to bee sting.For this reason, the study about prevalence of bee venom allergy was planned. This study involved 757 persons (88 women; 1 1.6% and 669 men; 88.4 %) who were randomized, 16 years old and older at that time. A face to face interview method was applied, 717 of them (94.7 %) experienced venom several times in their lifo. 600 of 717 patients (83.7 %) experienced venom 1-5 times per year,689 of them (91 %), could know species of bee. The most frequent case is honey bee venom at rate of 75.4 % (571 cases). 593 cases (78.3 %) had local reaction. 31 cases (4.1 %) had severe systemic reaction.60 cases (7.9 %) were applied to emergency room. In 614 cases (81.1 %), venom allergy was not detected in their relatives. As a result, it was shown that although bee sting is frequently seen in Zara, persons have not applied to hospital and have not received medical treatment. 32