Prostat kanseri teşhisinde Ga-68 PSMA PET raporlarının multiparametrik MRG, prostat trus biyopsi ve cerrahi spesimen sonuçlarıyla karşılaştırılması
Comparison of Ga-68 PSMA PET reports with multiparametric MRI, prostate trus biopsy and surgical specimen results in prostate cancer diagnosis
  1. Tez No: 889639
  2. Yazar: ALPER HORASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Prostat kanseri (PK) tanısında; prostat spesifik antijen (PSA), multiparametrik manyetik görüntüleme (mpMRG), biyopsi ve pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografisi (PSMA PET/BT) tanı ve evreleme aracı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada; PK tanısı alan hastaların 68Ga-PSMA PET/BT, MpMRG, biyopsi ve cerrahi patoloji sonuçları; risk gruplarına, lezyon lokalizasyonlarına ve aralarındaki korelasyona göre karşılaştırılmış ve biyopsiye alternatif tanı yöntemlerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2016-2022 yılları arasında Sultan 2. Abdulhamid Han Eğitim Araştırma Hastanesi Üroloji kliniğine başvuran, PK tanısı almış hastalar ile gerçekleştirildi. PSA yüksekliği olan Multiparametrik MRG çekilmiş ve biyopsi ile prostat kanseri tanısı alan; 68Ga-PSMA PET/BT çekilen ve cerrahi olan hastalara ait demografik, radyolojik ve patolojik veriler hastane bilgi yönetim sisteminden kayıt altına alındı. Elde edilen tüm veriler istatistiksel yöntemler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Bu çalışmaya 66 PK hastası dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 67,68 idi. D'Amico sınıflamasına göre düşük ve orta riskli hastalarda PSA ortalaması 9 ng/ml iken yüksek riskli hastalarda bu oran 27,15 ng/ml şeklinde idi. PI-RADS negatif hastaların ortalama SUVmax değeri 7.54, PI-RADS pozitif hastaların ortalama SUVmax değeri 13.15 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In the diagnosis of prostate cancer (PC); prostate specific membrane antigen (PSA), multiparametric magnetic imaging (mpMRI), biopsy and positron emission tomography/computed tomography (PSMA PET/CT) are used as diagnostic and staging tools in patients with suspected PC. This study was aimed to show alternative diagnostic methods to biopsy by comparing 68Ga-PSMA PET/CT, multiparametric MRI, biopsy and surgical pathology results of patients diagnosed with prostate cancer. Materials and Methods: This study was conducted with patients diagnosed with PC who applied to the Urology clinic of Sultan Abdulhamid II Han Training and Research Hospital between 2016 and 2022. Those with elevated PSA, mpMRI, and transrectal USG-guided biopsy diagnosed with prostate cancer; Demographic and radiological data of the patients who underwent 68Ga-PSMA PET/CT were recorded in the hospital information management system. All data obtained were compared with statistical methods. Results: 66 PC patients were included in this study. The average age of the patients was 67.68. According to the D'Amico classification, the average PSA rate was 9 ng/ml in low- and medium-risk patients, while this rate was 27.15 ng/ml in high-risk patients. The mean SUVmax value of PI-RADS negative patients was 7.54, and the mean SUVmax value of PI-RADS positive patients was 13.15.