Masallar aracılığıyla değerlerin kültürel iletiler olarak aktarımı
The transmission of values as cultural messages through fairy tales
  1. Tez No: 889671
  2. Yazar: YASEMİN ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN AHMED ABDO SHABAN, DOÇ. DR. ASLI FİŞEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Masallar, kültürel unsurları içeren edebî türdür. Edebî türler içinde çocuklara en çok hitap eden türlerden olması sebebiyle bu çalışmada masallar kullanılmıştır ve masalların kültürel iletileri aktarmada rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Pertev Naili Boratav'ın Az Gittik Uz Gittik kitabından seçilen kök değerleri içeren masallar seçilmiş, verdiği mesajlar, işlediği temalar bakımından çeşitli etkinlik örnekleriyle, kök değerleri aktarmada derslerde kullanılabilirliği ele alınmıştır. Değerler, toplumsal bir varlık olan insanın günlük hayatta insan ilişkilerinde ortaya koyduğu tavırlarda tercihlerini yansıtır. Değerler insan davranışlarına rehberlik eder. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı, öğretim programlarında kök değerlere yer vermiştir. Kök değerler bir toplumun yaşam tarzını, inançlarını ve değerlerini yansıtır. Masallar da bir toplumun tarihini, geleneklerini ve değerlerini gelecek nesillere aktarmada önemli bir rol oynar. Aynı zamanda, masallar, toplumun kolektif kimliğini güçlendirir ve bir arada tutucu bir güç olarak işlev görür. Masallar, farklı kültürler arasında anlayışı artırabilir ve empati kurmayı teşvik edebilir. Kültürel farklılıkları vurgulamak yerine, ortak insan deneyimlerini vurgulayarak insanları bir araya getirebilirler. Bu çalışma, masalların kültürel iletileri aktarmada etkisini incelemek ve değer eğitiminin masallar aracılığıyla gerçekleştirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Sonuçlar, masalların kültürel bağlamda önemli bir iletişim aracı olduğunu ve kök değerlerin bu iletişimde merkezi bir rol oynadığını göstermektedir. Masallar, kültürel iletişimde güçlü bir araç olarak kabul edilmelidir. Bu çalışma, masalların kültürel çeşitlilik ve anlayışı teşvik etmede önemli bir rol oynayabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Fairy tales are a literary genre that includes cultural elements. Fairy tales have been used in this study because they are one of the most appealing genres for children among literary genres and it aims to investigate the role of fairy tales in conveying cultural messages. Fairy tales containing root values selected from the book Az Gittik Uz Gittik by Pertev Naili Boratav were selected, the messages he gave, various examples of activities in terms of the themes he handled, their usability in the lessons in transmitting root values were discussed. Values reflect the preferences of humans, who are social beings, in their attitudes towards human relations in daily life. Values guide human behaviour. For this reason, the Ministry of National Education has included root values in its curriculum. Root values reflect a society's lifestyle, beliefs and values. Fairy tales also play an important role in transferring the history, traditions and values of a society to future generations. At the same time, fairy tales strengthen the collective identity of society and act as a holding force together. Fairy tales can increase understanding and encourage empathy between different cultures. Rather than emphasizing cultural differences, they can bring people together by emphasizing common human experiences. This study examines the effect of fairy tales in conveying cultural messages and emphasizes the importance of carrying out value education through fairy tales. Document review, one of the qualitative research methods, was used in the research. The results show that fairy tales are an important means of communication in a cultural context and that root values play a central role in this communication. Fairy tales should be considered a powerful tool in cultural communication. This study highlights that fairy tales can play an important role in promoting cultural diversity and understanding.