Okul öncesi öğretmenlerinin bilinçli farkındalık düzeyleri ile öz düzenlemeli öğrenmeyi destekleme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool teachers' conscious awareness levels and their levels of supporting self-regulated learning
  1. Tez No: 889694
  2. Yazar: NURSENA OKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU YALMAN POLATLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin bilinçli farkındalıkları ile öz düzenlemeli öğrenmeyi destekleme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama ve nedensel karşılaştırmalı model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; İzmir ili Torbalı, Gaziemir, Buca ve Bornova ilçeleri anasınıfı ve anaokullarında görev yapmakta olan 361 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilinçli Farkındalık Ölçeği”ve“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öz Düzenlemeli Öğrenmeyi Desteklemek İçin Uygulamaları Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekler öğretmenler tarafından doldurulmuştur. Elde edilen veriler SPSS paket programında, bağımsız değişkenlerin kategori sayısına bağlı olarak Bağımsız Grup t- testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin eğitim durumu, meslekte çalışma yılı, öz düzenleme ile ilgili eğitim alma durumu ile Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öz Düzenlemeli Öğrenmeyi Desteklemek İçin Uygulamaları Değerlendirme Ölçeği arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Bilinçli Farkındalık Ölçeği puanlarının sınıfta bulunan çocuk sayısına göre anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Araştırmada öğretmenlerin öz düzenlemeli öğrenmeyi destekleme düzeyleri ile bilinçli farkındalık düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyli bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between preschool teachers' conscious awareness and their level of supporting selfregulated learning. Relational scanning and causal comparative model, which are quantitative research methods, were used in the research. The study group of the research; It consists of 361 teachers working in kindergartens and kindergartens in Torbalı, Gaziemir, Buca and Bornova districts of Izmir.“Personal Information Form”,“Conscious Awareness Scale”and“Preschool Teachers' Practices Evaluation Scale to Support Self-Regulated Learning”were used to collect data in the study. The scales were filled in by teachers. The data obtained were analyzed with the Independent Group t-test and One-Way Variance (ANOVA) in the SPSS package program, depending on the number of categories of the independent variables. Relationships between variables were examined with Pearson Correlation analysis. As a result of the research, it was seen that there was a statistically significant difference between the teachers' educational background, years of working in the profession, whether they received training on self-regulation, and the Preschool Teachers' Applications Evaluation Scale to Support Self-Regulated Learning. It was observed that Conscious Awareness Scale scores differed significantly depending on the number of children in the classroom. In the study, it was determined that there was a positive, medium-level relationship between teachers' levels of supporting self-regulated learning and their levels of mindfulness.