Okul müdürlerinin yönetsel süreçlere ilişkin öğrenme pratikleri: Nitel bir çözümleme
School principals' learning practices related to administrative processes: A qualitative analysis
- Tez No: 889729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde okul başarısının sağlanması ve artırılmasında müdür çok önemli bir etken olarak görülmektedir. Okulların başarısı ve mükemmelliğinin okul yöneticilerine bağlı olduğu söylenebilir. Eğitim sistemi içerisinde okul müdürlerinin oynadığı kritik rol, eğitim kurumlarının etkinliğini ve başarısını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür. 'Etkili Okul'' kavramıyla birlikte ise çocuğun akademik başarısında okul müdürünün etkisinden bahsedilmeye başlanmıştır. 2000'li yılların başından itibaren alanda popülerliği giderek artan okul liderliği kavramı ile beraber, okul müdürünün yönetsel davranışlarının birçok liderlik kuramıyla açıklanmaya başlanmasına rağmen müdürün en önemli görevi elbette öğretim liderliğidir. Bununla birlikte kültür değişimini sağlayan, çocuğa kültür aşılayan ve çocuğu sosyalleştiren, toplumun insan gücü ihtiyacını karşılayan en önemli kurum okuldur. Okul yönetiminin görevi de bu noktada okulu amaçlarına uygun olarak etkili ve verimli bir şekilde yönetmek olduğuna göre okul müdürlerinin nasıl seçildiği, atandığı ve görevleri sırasında nasıl geliştikleri üzerine yapılan çalışmalar büyük bir öneme sahiptir. Bu araştırma, okul müdürlerinin, okul müdürlüğünü nasıl öğrendiğine odaklanmaktadır. Araştırmanın amacı, okul müdürlerinin göreve başladıktan sonra yönetsel süreçlere ilişkin öğrenme kaynaklarının neler olduğunu, bu doğrultuda hangi öğrenme pratiklerine başvurduklarını kendi görüşlerine dayalı olarak ortaya koymaktır. Araştırma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Zonguldak ilinde resmi okullarda görev yapan okul müdürleriyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunun 4 okulöncesi, 8 ilkokul, 8 ortaokul ve 5 lise kademesinde görev yapan müdür olmak üzere toplam 25 kişiden oluştuğu söylenebilir. Araştırmaya katılan okul müdürlerinin seçiminde öncelikle gönüllü olarak katılmak isteyen okul müdürleri arasından kademe dağılımı ve görev yapılan ilçe/bölge dikkate alınarak maksimum çeşitlilik göz önünde bulundurulmaya çalışılarak belirlenmiştir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomonoloji) deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma verileri, araştırmaya katılan okul müdürleriyle yapılan yüz yüze ve çevrimiçi görüşme yoluyla toplanmış, verilerin analizinde, içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular arasında; okul müdürlerinin yönetsel süreçleri öğrenmelerinde tecrübeli müdürlerin çok önemli bir yer tuttuğu görülmektedir. Okul müdürlerinin müdürlüğe atandıklarını öğrendiklerinde heyecan, korku, endişe, mutluluk ve gurur duygularını yaşadıkları araştırma kapsamında elde edilen bulgular arasındadır. Bunun yanında okul müdürlerinin göreve başladıktan sonra en çok personel ile iletişim, fiziki ve finansal konularda zorluk çektikleri anlaşılmaktadır. Okul müdürlerinin ayrıca yönetsel süreçleri öğrenmelerinde okul paydaşlarının ve çağımızın getirdiği sosyal medya hesapları ve kanallarının da yer almaya başladığı görülmektedir. Dolayısıyla okul müdürlerinin öğrenmeleri için planlama yapılırken tecrübeli müdür ve sosyal medya etkenleri gibi önemli sayılabilecek etkenleri eğitimlerde dikkate alarak planlama yapılmasının, okul müdürlerinin mesleki gelişiminde daha etkili olacağı araştırma kapsamında önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the principal is seen as a very important factor in ensuring and increasing school success. It can be said that the success and excellence of schools depend on school principals. The critical role played by school principals in the education system is an important factor that directly affects the effectiveness and success of educational institutions. With the concept of 'Effective School', the effect of the school principal on the academic success of the child has started to be mentioned. With the concept of school leadership, which has become increasingly popular in the field since the beginning of the 2000s, although the managerial behaviours of the school principal have been explained by many leadership theories, the most important task of the principal is of course instructional leadership. However, the school is the most important institution that provides cultural change, instils culture in children, socialises children and meets the manpower needs of the society. Since the task of school management is to manage the school effectively and efficiently in accordance with its objectives, studies on how school principals are selected, appointed and how they develop during their duties are of great importance. This study focuses on how school principals learn to be a school principal. The aim of the study is to reveal what the learning resources of school principals regarding administrative processes are after they take office and which learning practices they apply in this direction based on their own views. The research was conducted with school principals working in public schools in Zonguldak province in the 2023-2024 academic year. It can be said that the study group consists of a total of 25 people, including 4 preschool, 8 primary school, 8 secondary school and 5 high school principals. In the selection of the school principals participating in the study, firstly, among the school principals who volunteered to participate in the study, maximum diversity was determined by taking into account the level distribution and the district/region where they were working. Phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used in the study. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as a data collection tool. The research data were collected through face-to-face and online interviews with the participating school principals, and content analysis technique was used to analyse the data. Among the findings of the research, it is seen that experienced principals have a very important place in school principals' learning administrative processes. It is among the findings of the research that school principals experienced feelings of excitement, fear, anxiety, happiness and pride when they learnt that they were appointed as principals. In addition, it is understood that school principals have the most difficulties in communication with the staff, physical and financial issues after taking office. It is also seen that school stakeholders and social media accounts and channels brought by our age have started to take place in school principals' learning of administrative processes. Therefore, it is suggested within the scope of the research that planning for the learning of school principals by taking into account important factors such as experienced principals and social media factors will be more effective in the professional development of school principals.