Tek doz spinal anestezi ile sürekli spinal anestezinin karşılaştırılması
- Tez No: 88975
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ BEKİR DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada; tek doz spinal anestezi ile sürekli spinal anestezi arasındaki preanestezi ve peranestezi KAH, kan basıncı, SpCh değişiklikleri, duyusal blok pik oluşma süresi, 2 dermatom gerileme süresi, motor blok oluşma süresi ve oluşan komplikasyonlan karşılaştırmayı amaçladık. Hastalar yirmişer kişilik iki gruba aynldı.Grup Fe 23 G Crawford iğne ile kombine 28 G kateter subaraknoid aralığa 3 cm içerde kalacak şekilde yerleştirildi. Hastalara 1.5ml (7.5 mg) %0.5 izobarik bupivakain kateter yoluyla verildi. Grup Il'deki hastalara 22 G Quincke iğne ile subaraknoid aralığa girilerek % 0.5 izobarik bupivakain 2 mi (10 mg) tek doz uygulandı. Gruplar arasında yaş, boy, vücut ağırlıkları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Preanestezi ve peranestezi hemodinamik parametreler karşılaştırıldığında; (KAH, SAB, DAB, OAB) Grup II' de Grup Fe göre anlamlı derecede fark vardı. Grup I ve Grup II arasında duyusal blok pik oluşma süresi ve 2 dermatom gerileme süresi açısından istatistiksel anlamlı fark varken, motor blok başlama süresi açısından ileri derecede fark vardı. Grup Fde operasyona başlama süresi uzamasına ve cerrahi anestezi süresi kısalmasına rağmen, spinal kateter aracılıyla ek doz verilerek cerrahi anestezi süresi uzatılabilinir. Kateter yoluyla az dozlarla ve titre edilerek verilen lokal anesteziklerle daha iyi hemodinamik stabilite elde edilmesi yanında postoperatif ağrı tedavisi de sağlanmış olur. Grup I ve Grup II arasında komplikasyonlar açısındanda farklılık olmadığından spinal kateter uygulamasının dikkatli bir şekilde yapılmasıyla iyi bir rejyonal anestezi tekniği olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The aim of the study was to compare prespinal and perspinal heart rate, arterial blood pressure, SpCh differences, peak time of sensorial block, two dermatomes deplacement time, motor block beginning time and complications in single dose of spinal anesthesia with those of continuous spinal anesthesia. Patients were allocated in to two groups each consisting of 20 subjects. Twenty-eight gauge catheter was placed through 23 gauge Crawford needle in subarachnoid space leaving 3 cm inside in group I. 1.5 ml (7.5 mg) 0.5 % isobaric bupivacaine was given through the catheter. 2 ml (10 mg) 0.5 % isobaric bupivacaine was given with 22 gauge Quincke needle to the subarachnoid space as a single dose in group n. There was no statistically significant difference between the two groups regarding age, body weights and heights. When prespinal and perspinal hemodynamic parameters were compared ( HR, SAP, DAP, MAP ), significant difference was seen between the groups. Peak time of sensorial block and two dermatomes deplacement time were significantly different between the two groups. The difference of motor block beginning time was highly significant. Although the time before the operation was longer in group I, small doses of local anaesthetic and titration through spinal catheter maintains better hemodynamic stability and postoperative pain management. As, there was no noticible difference between groups I and II regarding perspinal complication rates, application of spinal catheter may be suggested for good regional anesthesia when performed carefully. T.C. YÜKSE;--.k:,-;"! :d KüfiüLl iaiinîâsf m man