Alt ekstremitede ortopedik cerrahi uygulanan yaşlı hastalarda tek doz spinal ile sürekli spinal anestezinin intraoperatif hemodinami üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of effect on intraoperative hemodynamics between single dose spinal and continuous anesthesia in elderly patients with lower extremity orthopedic surgery
- Tez No: 288580
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM KORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yaşlı hastalarda alt ekstremite ortopedik cerrahisinde perioperatif ve postoperatif morbidite ve mortalite yüksek olduğu için rejyonal anestezi tercih edilir.ASA II-IV risk skoru olan 60 yaş üzeri 60 hasta, randomize iki gruba ayrıldı. Grup I'e 10 mg %0,5'lik levobupivakain ve 25 µg fentanil ile tek doz spinal anestezi (TDSA), Grup II'ye 2,5 mg %0,5'lik levobupivakain ve 25 µg fentanil ile sürekli spinal anestezi (SSA) uygulandı. Duyusal blok seviyesi T12 seviyesinin üzerine çıkana kadar 2,5 mg levobupivakain her 15 dk'da bir ilave edildi. Toplam verilen vazopressör miktarına, lokal anestezi dozuna, T12 seviye üzerine çıkma, ilk analjezik ihtiyacı duyma ve mobilize olma zamanına bakıldı.Grupların ortalama arteriyal basınçları 5.
Özet (Çeviri)
Because of the high risk of peri and post-operative morbidities and mortalities of lower extremity orthopedic surgery, regional anesthesia is the preferred choice for anesthesia.60 patients, scheduled for lower extremity operation, aged over 60 years with ASA II-IV risk score were randomized into two groups. In Group I, single dose spinal anesthesia (SDSA) was applied with 10 mg of 0.5% levobupivacaine and 25 µg fentanyl. In Group-II, continuous spinal anesthesia (CSA) with 2.5 mg of 0.5% levobupivacaine and 25 µg of fentanyl was applied and levobupivacaine 2.5 mg was added every 15 minutes until sensory block level above the level of T12.