Osmanlı Devleti ve Bulgar meselesi (1867-1878)
The Ottoman Empire and the Bulgarian question (1867-1878)
- Tez No: 889759
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bulgar Meselesi ve 1867-1876 yılları arasındaki Bulgar isyanları Bulgaristan'ın geri dönülemez bir şekilde Osmanlı hakimiyetinden ayrılmasına neden olan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'na giden yoldaki en önemli hadiselerden ikisidir. Bu iki konu hakkında mevcut literatür dönemin aktif taraflarının belgelerini bütüncül bir bakış açısı içinden değerlendirmez. Bulgar Meselesi hakkındaki Osmanlıca, Bulgarca ve İngilizce birincil kaynakların kullanıldığı bu çalışmanın ve değerlendirmenin kaleme alınmasındaki esas hedef bu noksanlığı gidermek, Bulgar meselesini ve isyanını tüm boyutları ile ele almaktır. 19. yüzyılın ilk yarısında İstanbul'da yaşayan Bulgar cemaatinin anadilde ibadet ve bağımsız bir kiliseye sahip olmak hedefiyle başlayan mücadelesi sadece 25 yıllık bir dönemde Bulgaristan coğrafyasını bir savaş alanına çevirir.“Şark Meselesi”nin en kritik düğümlerinden olan ve 1840'larda bir kilise mücadelesi olarak başlayan“Bulgar Meselesi”1860'lı ve 1870'li yıllardaki Bulgar komitacı faaliyetleri ile siyasi bağımsızlığı hedefleyen bir aşamaya evrilir. Komitacıların örgütlediği isyanın başarı kazanmaması, imparatorluğun maddi, manevi ve coğrafi bakımdan ağır kayıplara uğramasına yol açacak 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi'ne sebebiyet verecektir.
Özet (Çeviri)
The Bulgarian Question and the Bulgarian revolts between 1867 and 1876 were the most important and decisive moments among the events that led to the Ottoman-Russian War of 1877-1878, which resulted in the irrevocable separation of Bulgaria from Ottoman rule. The main objective in writing this study and evaluation, which uses Ottoman, Bulgarian, and English primary sources on the Bulgarian Question, is to overcome this deficiency, and to address the Bulgarian Question and rebellion in all its aspects. The struggle of the Bulgarian community living in Istanbul in the first half of the nineteenth century, which started with the aim of free-religious worship in the mother tongue and having an independent church, turned the geography of Bulgaria, the first settlement of the Ottoman Empire in Rumelia, into a battlefield in just a quarter of a century. The“Bulgarian Question”, one of the most critical nodes of the“Eastern Question”, started as a church struggle in the 1840s and evolved into a stage aiming at political independence with the Bulgarian committee activities in the 1860s and 1870s. The failure of the rebellion organized by the committees led to the Ottoman-Russian War of 1877-1878, which would cause the empire to suffer heavy losses in material, moral, and geographical terms.