Makedonya isyanları döneminde Bulgar firarileri meselesi (1902-1906)
Bulgarian fugitives issue in the era of Macedonian uprisings (1902-1906)
- Tez No: 836195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ERSOY HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
20.yüzyılın başında Osmanlı Devleti, 1902 yılında Cuma-yı Bala ve 1903 yılında İlinden İsyanı adı verilen iki büyük Bulgar isyanı ile uğraşmak zorunda kalmıştır. Adı geçen isyanlar Osmanlı Devleti tarafından bastırılmış olsa da ilerleyen zamanlarda devlet için bazı sorunlar ortaya çıkarmıştır. Bu sorunlardan bir tanesi, bu çalışmanın konusu olan Bulgar firarileri meselesidir. İki isyan döneminde Osmanlı vatandaşı birçok Bulgar sınırı geçerek Bulgaristan'a firar etmiştir. Bulgaristan Emareti ve Avrupa tarafından bir mülteci meselesi olarak görülen bu soruna Osmanlı Devleti farklı bir açıdan bakmış, özellikle Bulgar komitalarının Bulgar köylerindeki ahaliyi firara teşvik ettiklerinin tespit edilmesi üzerine, devlet bu durumu bir firari meselesi olarak nitelendirmiştir. Bu çalışmada, iki isyan sonrasında Bulgaristan Emareti'ne göç eden binlerce Bulgarın durumları ve bu meselenin Osmanlı Devleti ile Bulgaristan Emareti arasındaki ilişkileri nasıl etkilediği incelenmiştir. Ayrıca Firari Bulgarların ne şekilde göç ettikleri, Emaret tarafından ne amaçla kullanıldıkları ve nasıl geriye döndükleri de ayrıntılı bir şekilde ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the beginning of the 20th. century, Ottoman Empire is obliged to two Bulgarian uprisings named Gorna Dzumaya and İlinden-Preobrazhenie. None of them suceed, but both caused some problems for Ottoman Empire like Reform schemes. Bulgarian fugitives issue also became a problem between Bulgarian Emaret and Ottoman Empire. Thousands of Bulgarian fugitives acrossed the border of Bulgarian Emaret and it created new problem between both of them. Emaret and European countries saw this situation, like Refugee problem, however Ottoman Empire saw it opposite direction, when the Bulgarians started to flee, Ottoman Empire determined to they ran off because Bulgarian komitadjis affect them for it. Therefore Ottoman Empire saw this situation like a Fugitive Problem.