Türkiye'de rüzgar enerjisinin sosyal kabul düzeyi ve halkın kabul/ reddetme tutum ve davranışlarının araştırılması
Investigation of social acceptance level of wind energy in Turkey and public acceptance / rejection attitudes behaviors
- Tez No: 889764
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Enerji, Sosyoloji, Geography, Energy, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Rüzgar Santralleri, konvansiyonel enerjilerin kullanımına bağlı küresel ısınma yaygın bilgisi çerçevesinde romantize edilmiş ve geniş kamuoyu desteğine ulaşmış tesislerdir. Bununla birlikte yaygınlaşmaya başlamaları ve özellikle yerelliklerde kurulmalarına istinaden ortaya çıkan sorunlar ışığında enerji türünün ideal bilgisi ile temasla ortaya çıkan bilgisi arasında çelişkiler ortaya çıkmıştır. Çelişkilerin kaynağında yönetsel (güven-adalet vb.), demografik (kadın-erkek olma, yer bağlılığı, örgütlülük vb.), ekonomik (ayni-nakdi yardımlar, kesişen ekonomik etkiler, kamulaştırma vb.), kültürel (dini gerekçeler, kapalı topluluklar, NIMBY vb.) ve çevresel (Peyzaj bozulması, ses, uçucu zararları vb.) türünden gerekçelerin biri ya da bunların bir koleksiyonu etkili olabilmektedir. Türkiye'de ilk endüstriyel rüzgar santralleri 1998 yılında kurulmaya başlanmış, 2005 yılına kadar oldukça yavaş gelişme seyrine sahipken mevzuatta yapılan değişikliklerle bu tarihten itibaren önemli bir ivme kazanmıştır. Mevcut potansiyel değerlendirmeleri, teknolojik gelişmeler, teşvik mekanizmaları ve enerji arz güvenliği türünden dinamikler nedeniyle önümüzdeki yıllarda rüzgar santrallerinin hem sayısında hem de kurulu güç payındaki ağırlığının artacağı öngörülmektedir. Bununla birlikte tüm geliştiricilerin önünde bu sistemlerin teknik boyutunun dışında ama tekniğinden de azade olmayan, geliştirme faaliyetlerinde dikkate alınması gereken sosyal kabul konusu ortaya çıkmıştır. Özellikle peyzaj değeri yüksek batı illerinde mekânsal olarak yoğunlaşan tesislerin proje ve inşaat aşamaları yoğun protestolara yol açmaktadır. Yüz yıllık süreçte geliştirme faaliyetleri açısından ölçütleri şekillenmiş ve herkesçe bir norm olarak kabul edilen sosyal etkilerin değerlendirilmesi, ölçülmesi ve yönetilmesi konusu bu tepkiler düşünüldüğünde doğru projeler için daha önemli/stratejik hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Wind Power Plants are facilities that have been romanticized within the framework of the common knowledge of global warming due to the use of conventional energies and have reached wide public support. However, in light of the problems that arose as they began to become widespread and especially when they were established in localities, contradictions emerged between the ideal knowledge of the energy type and the knowledge that emerged through contact. The sources of contradictions are administrative (trust-justice, etc.), demographic (being male and female, place attachment, organization, etc.), economic (in-kind-cash aid, intersecting economic effects, expropriation, etc.), cultural (religious reasons, closed communities, NIMBY, etc.). One or a collection of reasons such as environmental and environmental (landscape degradation, noise, volatile damage, etc.) may be effective. The first industrial wind power plants in Turkey started to be established in 1998, and while it had a very slow development until 2005, it has gained significant momentum since then with the changes made in the legislation. Due to current potential assessments, technological developments, incentive mechanisms and dynamics such as energy supply security, it is predicted that wind power plants will increase both in number and in the share of installed power in the coming years. However, the issue of social acceptance has emerged for all developers, which is apart from the technical aspect of these systems, but is not free from the technique, and should be taken into consideration in development activities. The project and construction phases of facilities that are spatially concentrated, especially in western provinces with high landscape value, lead to intense protests. Considering these reactions, the criteria for development activities have been shaped over the course of a hundred years and the issue of evaluating, measuring and managing social impacts, which is accepted as a norm by everyone, has become more important/strategic for the right projects.