Curve fitting using hierarchical genetic algorithm framework
Genetik algoritma çerçevesini kullanarak eğri uydurma
- Tez No: 889782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALICE SMITH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Pittsburgh
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
In curve fitting problems, the primary objective is to determine an analytical relationship between a set of independent variables and the corresponding values of dependent variables. It is left to researcher not only to select the function that most closely matches the data set, but also decide which independent variables should be included int the proposed curve fitting function. In this application, a genetic algorithm approach (GA) is used for function identification. The GA framework includes two hierarchical modules that work in sequence. First, a closed form function is selected by the upper GA module; then, for each functional form, model parameters (coefficients) are optimized according to data set, and a selected error metric by the subordinate GA module. The second GA serves as the“fitness”calculation tool for the first module. In order to avoid overfitting, complex closed form functions are penalized by decreasing their fitness value.
Özet (Çeviri)
Eğri uydurma problemlerinde temel amaç, bir dizi bağımsız değişken ile bağımlı değişkenlerin karşılık gelen değerleri arasındaki analitik ilişkiyi belirlemektir. Yalnızca veri seti ile en yakın eşleşen fonksiyonu seçmek değil, aynı zamanda önerilen eğri uydurma fonksiyonuna hangi bağımsız değişkenlerin dahil edilmesi gerektiğine karar vermek de araştırmacıya bırakılmıştır. Bu uygulamada, fonksiyon tanımlama için bir genetik algoritma yaklaşımı (GA) kullanılmaktadır. GA çerçevesi sırayla çalışan iki ardışık hiyerarşik modül içerir. İlk olarak üst GA modülü tarafından bir fonksiyon seçilir; daha sonra, her fonksiyonel form için model parametreleri (katsayılar), veri setine ve alt GA modülü tarafından seçilen bir hata ölçüsüne göre optimize edilir. İkinci GA, birinci modül için“uygunluk”hesaplama aracı görevi görür. Aşırı uyumdan kaçınmak için karmaşık kapalı form fonksiyonları uygunluk değerleri düşürülerek cezalandırılır.