Effect of selected recombinant proteins on efferocytosis mechanisms
Eferositoz mekanizmaları üzerine seçilmiş rekombinant proteinlerin etkisi
  1. Tez No: 889781
  2. Yazar: ASLI BABAYAKALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KASIM DİRİL, PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsan vücudundaki milyarlarca yaşlanmış, senesense uğramış, hasar görmüş veya istenmeyen hücreler düzenli olarak yenilenir; bu süreç başlıca apoptoz yoluyla gerçekleştirilir. Fagositler; makrofajlar, nötrofiller ve dendritik hücreler dahil olmak üzere, apoptoz sonucu oluşan hücreleri ortadan kaldırmada önemli bir rol oynar ve bu işlem eferositoz olarak adlandırılır. Eferositoz, Yunanca“ölüyü mezara taşımak”anlamına gelen effere kelimesinden türetilmiştir ve hücre yüzeyinde sergilenen“beni ye”ve“beni yeme”sinyalleri tarafından yönlendirilir. Bu sinyaller fagositlerdeki reseptörler tarafından tanınır. Eferositozun uygun şekilde düzenlenmesi, bağışıklık dengesini korumak ve inflamasyon ile bağışıklıkla ilgili bozukluklara yol açabilecek ikincil nekrozu önlemek için hayati önem taşır. Çalışmamızda, apoptoza uğramış hücrelerdeki CD47'ye bağlanan bir kimerik rekombinant protein olan Sirpα-Fc proteini tasarlamayı hedefledik. Ek olarak, apoptoza uğramış hücrelerdeki fosfatidilserin'e (PS) bağlanan ve fagositozu artırıp artırmadığını öğrenebilmek için ticari olarak temin edilebilen Gas6 ve MFGE8 proteinlerini değerlendirdik. Bu hipotezleri test etmek amacıyla, 4T1 fare kanser hücre hattında apoptoz indüklendi ve bu hücreler RAW 264.7 fare makrofajları ile birlikte kültüre alındı. Sonuç olarak Sirpα-Fc'nin tek başına veya MFGE8 ve Gas6 ile kombinasyon halinde fagositoz yüzdelerine etki ederek istatistiksel olarak anlamlı bir etki gösterdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Billions of aged, senescent, damaged, or unwanted cells in the human body are regularly renewed. This process is primarily carried out through apoptosis. Phagocytes, including macrophages, neutrophils, and dendritic cells, play a crucial role in eliminating cells that have undergone apoptosis, a process known as efferocytosis. Efferocytosis is derived from the Greek word“effere,”meaning“to carry to the grave,”and is guided by“eat me”and“don't eat me”signals displayed on the cell surface. These signals are recognized by receptors on phagocytes. Proper regulation of efferocytosis is vital for maintaining immune balance and preventing secondary necrosis, which can lead to inflammation and immune-related disorders. In our study, we aimed to design a chimeric recombinant protein, Sirpα-Fc, that binds to CD47 on apoptotic cells. Additionally, we evaluated commercially available proteins Gas6 and MFGE8, which bind to phosphatidylserine (PS) on apoptotic cells, to determine whether they enhance phagocytosis. To test these hypotheses, apoptosis was induced in the 4T1 mouse cancer cell line, and which were subsequently co-cultured with RAW 264.7 mouse macrophages. As a result, we found that Sirpα-Fc, either alone or in combination with MFGE8 and Gas6, significantly affected phagocytosis percentages, showing a statistically significant impact.