Denizli ili Tavas ilçe merkezinde yer alan ortaöğrenim öğrencilerinde sigara, alkol ve uçucu madde kullanımı
- Tez No: 88979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı genellikle ergenlik döneminde başlamaktadır. Bu nedenle yüksek riskte olanların erken tanınmasına yönelik araştırmaların yapılması oldukça önemlidir. Ortaöğrenim öğrencilerinde sigara, alkol ve uçucu madde kullanma sıklığım belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma, kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Veriler anket yöntemi ile toplanmış ve bilgisayarda SPSS 6.0 ve Epi-Info 5.0 programlan yardımıyla değerlendüilmiştir. 1997 yılında yapılan bu çalışmaya, Denizli ili Tavas ilçe merkezinde öğrenim görmekte olan 1726 (%39.7'si kız, %60.3'ü erkek) ortaöğrenim öğrencisi katılmış olup, araştırma grubumuzun yaş ortalaması 14.1±1.7'dir. Öğrencilerin %35.6'sı sigarayı denemiş ve %10.8'i balen sigara içmekte iken, %13.6'sı alkollü içki denemiş ve %3.7'si halen alkol kullanmaktadır. Sigara ve alkollü içki içme oranlan erkeklerde kızlardan önemli düzeyde yüksektir (pO.001). Uçucu madde kullananlar %0.8'dir ve en sık benzin, tiner ve yapıştıncılar tercih edilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tobacco, alcohol and substance abuse generally begins in adolescence. Early determination of the individuals at high risk group is very important. The aim of the study was to found out the prevalence of use of tobacco, alcohol and volatile substances among the students. It was a a cross-sectional and descriptive study. Data was collected with questionnaire method and was evaluated with computerized SPSS version 6.0 and Epi- Info 5.0 programmes. The investigation group consisted of 1726 adolescent, female: 39.7%; male: 60.3%, attending secondary and high schools in Tavas/Denizli in 1997. The mean of ages was 14.Ü1.7. The research results showed that 35.6% students had tried smoking once, 10.8% still smoked, 13.6% students had tried drinking alcohol once and 3.7% still had alcohol. The ratio of smoking and drinking has significantly been higher in boys than girls statically (pO.OOl). The use of volatile substance rate has been 0.8% and most often benzene, thinner and glue have been prefered. It has been found out that there is a positive and significant corelation between smoking and the age.