Tamamlanmış gebeliklerin bazı risk faktörleri açısından değerlendirilmesi ve bebeklerine etkileri
  1. Tez No: 88978
  2. Yazar: İLGÜN ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
VI. ÖZET Araştırma, Kayhan ve Bağbaşı sağlık ocağı bölgelerinde 1997 Yılı içinde doğum yapan kadınların, gebeliklerindeki bazı risk faktörlerini değerlendirmek ve bebeklerine etkilerini belirlemek amacıyla anket yöntemi ile kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapıldı. 414 doğum yapan kadının 394'üne (%95.1) ulaşıldı. Veriler SPSS 6.0 ve Epi-înfo 5.0 programlarında değerlendirildi. Kadınların yaş ortalamaları 24.7 ± 4.7'dir. Kadınların %89.3'nde en az bir risk faktörü saptanırken, bebeklerde bu oran %24.4'dür. Kadınların son gebeliklerindeki risk faktörlerinde iki yıldan az aralıklı gebelik (%48.1) ilk sıralardadır. Diğer önemli risk faktörlerinde, 9000 gr. altında kilo alma (%35^0), üriner sistem enfeksiyonu geçirme (%24.6), akraba evliliği (%20.3) yer almaktadır. Bebeklerde ise sezeryan ile doğum (%13.59, 4000 gr. üzerinde olma (%7.9) ve 2500 gr. altoda olma (%5.1) yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The investigation was performed in order to find out the risk factors of the women during their pregnancy who gave birth in 1997 and to evaluate the effects of these on their babies by using guestionnaire as cross-sectional and desceraption 394 women out of 414 (95.1%) were applied and the data were evaluated in SPSS 6.0 and Epi-lnfo 5.0 programs. The mean age of women is 24.7±4.7. While at least one risk factor is determined in 89.3% of women, this percentage is 24.4%. Among the risk factors in the last pregnancy occuring less than 2 years in the first place. The other important risk faktors are as fallows: Putting on weigth below 9 kilos (35.0%), having an urinary system infection (24.6%), marriage between relatives (20.3%). The risk factors in infants are birth by suction (13.5%), being over 4000 gr (7.9%) and being below 2500gr (5.1%). It has been found out that the risk of pregnant less than 2 years decreases as the women get older and has been accurate according to the statistico (pO.001). It has been found out there is a reasonable connection between the wish of the last pregnancy and the age of women and the number of pregnancy at least 4 and more increases as the women get older and statistically reasonable. It has been determined that there is a meaninyful relation between the women's increasing educational status and the birth of 4 or more babies (pO.001). It has been determined that women don't have high risks in their pregnancy however the region continues to have risk factors. It has been suggested that women, their husbands and health personnel have continuous education. 74