Impact of abiotic and biotic factors on ghg emissions from ponds in rural Ankara
Abiyotik ve biyotik faktörlerin Ankara kırsalı gölcüklerindeki sera gazı emisyonlarına etkileri
- Tez No: 889800
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
AB-H2020 tarafından finanse edilen PONDERFUL projesinin ikinci iş paketi (WP2) kapsamında, Ankara'nın Kuzeybatısındaki 30 kırsal gölcük 2022 yılının ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde incelenmiştir. Bu çalışma, abiyotik ve biyotik faktörlerin, Ankara kırsalı gölcüklerindeki sera gazı emisyonları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Gölcüklerdeki sera gazı emisyonları, özellikle karbondioksit (CO2), metan (CH4) ve azot oksit (N2O) şimdiye kadar çok az çalışmanın konusu olmuştur. Bu çalışma için toplam 30 gölcük alanları, derinlikleri, rakımları, hidrolojik bağlantıları ve bitki örtüsü yüzdeleri göz önüne alınarak seçilmiş ve sera gazı emisyonları kapalı çemberler kullanılarak ölçülmüştür. Bu çalışmanın bulguları, sera gazı emisyonlarını etkileyen en önemli faktörlerin besin konsantrasyonları ve O2 satürasyonu olduğunu göstermiştir. CH4 ve CO2 emisyonları esas olarak besin konsantrasyonlarından etkilenmiştir ve besin konsantrasyonları ile emisyonlar arasında pozitif bir ilişki vardır, besin konsantrasyonunun yüksek olduğu gölcüklerde daha yüksek emisyonlar gözlemlenmiştir. O2 satürasyonları ve emisyonlar arasında negatif bir ilişki gözlemlenmiştir. N2O emisyonları büyük ölçüde nitrojen türevlerine bağlı olarak değişmiştir, daha yüksek nitrojen konsantrasyonu olan gölcüklerde daha yüksek emisyonlar ölçülmüştür. Bu çalışmanın bulguları, kırsal alanlardaki gölcüklerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarına katkıda bulunan faktörlerin anlaşılması ve besin konsantrasyonları, O2 satürasyonu ve sera gazı emisyonları arasındaki ilişkinin daha detaylı incelenip emisyonları azaltmayı amaçlayan politikalara bilgi sağlayabilecek faktörlerin çalışılması için önemli çıkarımlara sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the context of PONDERFUL (Pond Ecosystems for Resilient Future Landscapes in a Changing Climate), an EU-H2020 funded project, contributing to the second work package of the project (WP2), 30 rural ponds in the Northwestern side of Ankara were studied in the spring, summer, and autumn of 2022. This study aims to investigate the impact of abiotic and biotic factors on greenhouse gas (GHG) emissions from ponds in rural Ankara. GHG emissions, particularly carbon dioxide (CO2), methane (CH4), and nitrous oxide (N2O), from ponds have received little attention until now. Ponds were selected based on their area, depth, elevation, hydroperiod, hydrological connections and percent emergent vegetation for this study, and the GHG emission samples were collected using closed chambers in 3 consecutive seasons in 2022. The findings of this study showed that the most crucial factors affecting the GHG emissions were the nutrient concentrations and O2 saturation. CH4 and CO2 emissions affected from nutrient concentrations and there was a positive relationship between nutrient concentrations and emissions, higher emissions were observed in ponds with high nutrient concentrations. O2 saturation showed a negative relationship, and higher emissions were observed in low O2 saturation. N2O emissions depended heavily on nitrogen derivatives, ponds with higher nitrogen concentrations had higher emissions. The findings of this study show that eutrophic ponds with more nutrient availability and anoxic conditions promote the release of greenhouse gases. This can help to inform policies aimed at reducing greenhouse gas emissions and mitigating climate change.