2016-2022 yılları arasında euroleague basketbol müsabakalarında guard pozisyonunda oynayan oyuncuların performans düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the performance levels of the players who played in the guard position in euroleague basketball competitions between 2016-2022
- Tez No: 889812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA GÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İstatistik, Sports, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada 2016-2022 yılları arasında Euroleague basketbol müsabakalarında Guard pozisyonunda oynayan oyuncuların performans düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Basketbolun Avrupa'daki en köklü ve prestijli organizasyonu olan Euroleague'de, Guard pozisyonunda oynayan oyuncuların performans düzeylerinin, bu seviyede oynanan yüksek tempodaki maçlarda takım başarısına katkıları araştırılmaktadır. Guard pozisyonunda oynayan oyuncular takımların hücum alternatiflerini yönetmekle görevli olan sporculardır. Basketbol topunu hücum yarı sahasına geçirmek ve oyunu organize etmek bu oyuncuların görevleridir. Basketbolda bu pozisyonlarda genel olarak takımın en iyi kat yapabilen, pas atabilen oyuncuları görevlendirilmektedir. Guard oyuncuların aynı zamanda rakip takımın hızlı hücumlarını kesmesi, set oyununu organize etmesi, rakip takımın dribling yapan oyuncularını savunma gibi görevleri de yer almaktadır. Bu bağlamda günümüz basketbolunda bu bölge oynayan oyuncuların performans düzeylerinin önemli olduğu düşünülmektedir. Modern basketbolun günümüzde hızlı ve tempolu oynanmasında takımın saha içerisinde organize olmasını ve oyun kurgusunu sağlayan Guard pozisyonundaki oyuncuların önemi artmıştır. Saha dışından antrenörlerin oyuna müdehalesinin zor olmasından kaynaklı, Guard pozisyonunda oynayan oyuncuların saha içerisinde takım oyununu oynayabilme ve saha içerisinde diğer oyuncuları yönlendirebilme adına, takımın en önemli parçalarından biri olduğu düşünülmektedir. Günümüz basketbolunda oyun kurucu ve şutör guard pozisyonlarını oynayan oyuncular üst seviye basketbol organizasyonlarında, performanslarıyla takımlarını, sezon öncesi oluşturdukları hedefleri gerçekleştirebilmek adına önemli işler yaptıkları düşünülmektedir. Guard pozisyonunda oynayan oyuncuların Eurolegue sezonu boyunca ortaya koydukları istatistiksel performans değerlendirmeleri, bu pozisyonu oynayan oyuncu gruplarının takım için önemini yansıtacağı düşünülmektedir. Literatürde Avrupa'da basketbolun en üst seviyesi olarak adlandırılan Euroleague organizasyonunda Guard pozisyonunu oynayan oyuncuların 2016-2022 yılları içerisinde oynanan maç istatistiksel verileri, oynadıkları takımlardaki performansları gözlemlenerek takımlar için ne derece önemli oldukları araştırılacak ve bu bağlamda takımlarına verdikleri katkılar gözlemlenmiştir. Araştırmamızda elde edilen bulguların analizinde SPSS 22 programı kullanılmış olup örneklem büyüklüğü belirlemek için ise G*Power (3.1.9.4 sürüm) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the performance levels of players in the Guard position in Euroleague basketball games between 2016 and 2022. In Euroleague, which is the most established and prestigious organization of basketball in Europe, the performance levels of players in the Guard position and their contributions to team success in high-tempo games at this level are being investigated. Players in the Guard position are responsible for managing the offensive alternatives of their teams. Their duties include bringing the basketball to the offensive half-court and organizing the game. Generally, the best players in terms of cutting and passing are assigned to these positions. Guards are also tasked with stopping the fast breaks of the opposing team, organizing set plays, and defending the dribbling players of the opposing team. In this context, it is believed that the performance levels of players in this position are important in modern basketball. In today's fast-paced and high-tempo basketball, the importance of players in the Guard position, who ensure the organization and game setup on the court, has increased. Due to the difficulty of coaches intervening in the game from the sidelines, players in the Guard position are considered one of the most important parts of the team for playing team basketball and directing other players on the court. It is believed that players in the point guard and shooting guard positions in today's basketball make significant contributions to their teams in achieving their pre-season goals with their performances in high-level basketball organizations. The statistical performance evaluations of players in the Guard position throughout the Euroleague season are thought to reflect the importance of these player groups for the team. In the literature, the statistical data of games played by players in the Guard position in the Euroleague, which is considered the highest level of basketball in Europe, between 2016 and 2022 were analyzed to investigate their importance for their teams and their contributions in this context. In our study, SPSS 22 software was used for the analysis of the findings, and G*Power (version 3.1.9.4) was used to determine the sample size.