Birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan sağlık personelinin genel ruhsal sağlığının tespiti araştırması (Ankara-Etimesgut örneği)
Definition of general mental health state of health professionals who work in primary health care services (Etimesgut sample-Ankara)
  1. Tez No: 88982
  2. Yazar: MEHMET SARP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SARP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Birinci Basamak Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Sağlık Personelinin Genel Ruhsal Sağlık Seviyesinin Tespiti (Ankara- Etimesgut Örneği) Bu araştırmanın amacı, sağlık personelinin ruh sağlığı durumuna etki eden faktörlerin saptanmasıdır. Kesitsel bir çalışma olan bu araştırmanın evreni Etimesgut Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı sağlık ocaklarında çalışan toplam 1 13 sağlık personeli oluşturmaktadır. Ancak çeşitli nedenlerle 12 sağlık personeline ulaşılamamış, sonuçta 101 kişi ile görüşülmüştür. Araştırmanın verileri Kişisel Tanıtım Formu ve Genel Sağlık Anketi-28 Formu kullanılarak anket tekniği ile toplanmıştır. Anketin birinci bölümünü oluşturan Kişisel Tanıtım Formu' nun anlaşılabilir olup olmadığını saptamak amacıyla Yenimahalle Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı Yeşilevler Sağlık Ocağı'nda çalışan toplam 23 sağlık personeline ön uygulama yapılmıştır. Verilerin analizinde,Varyans analizi, T Testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis Varyans Analizi uygulanmış olup şu sonuçlar saptanmıştır: Bu araştırmanın sonucunda; Etimesgut Sağlık Grup Başkanlığı'na bağlı sağlık ocaklarında çalışan sağlık personelinin yaş ortalaması 31,6'dır (±0,6). Sağlık Personelinin yüzde 92,1 'i kadındır. Sağlık Personelinin yüzde 90,1' i evli olup yüzde 67, Finin çocuğu vardır. Sağlık personelinin yüzde 72,2'si yüksek okul mezunudur. Sağlık personelinin yüzde 22,8'i doktor yüzde 35,6'sı ebe, yüzde 34,7' si hemşire yüzde 6,9' u ise sağlık memuru olup meslekte çalışma süresi ortalaması 11,1 yıl (±0,6), halen çalışılan yerdeki çalışma suresi ortalaması ise 3,1 (±0,3) yıldır. Mesleklerini seçme nedenlerine baktığımızda yüzde 29,7'si rastlantıyla, yüzde 32,7'si ise gelecek güvencesi için, mesleğini tercih etmiş olup; yüzde 57,4'ü eğer hayata yemden başlamak mümkün olsaydı, mesleğini yeniden tercih etmeyeceğini belirtmiştir. Sağlık personelinin yüzde 85,1'i 1998 yılına ait yıllık izinlerini kullanmıştır. Evli olanların yüzde 73,6'sının eşi yüksek okul mezunu 57olup yüzde 68,1 'inin eşi sağlık personelidir. Araştırmaya katılanların yüzde 36,6'sı kendi evinde oturmaktadır. Yüzde 40,6'sı sigara kullanmakta olup yüzde 43,9'u günde 10'dan daha fazla sigara kullanmakta; yüzde 82,2'si hiç alkol kullanmadığını belirtmektedir Yaş, cinsiyet, medeni durum, evlilik süresi, çocuk sayısı, eğitim durumu, meslek, meslekte çalışma süresi, halen çalışılan yerdeki çalışma süresi, mesleğin tercih nedenleri, mesleği isteyerek tercih durumu, son bir yıl içinde yıllık izin kullanma durumu, eşin eğitim durumu, eşin yaptığı iş, konut durumu, sigara kullanma durumu, günde kullanılan sigara sayısı ve alkol kullanma durumu ile Genel Sağlık Anketi-28 Puanı ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Search Of The Level Of Healt Personal's, Who Work And The Primary Healt Care, General Mental Healt (Ankara Etimesgut) This study's aim that fixing the factors which affect the health personal's mental health. This study that the local contains the 113 health personal who work for primary health unit at Etimesgut Sağlık Grup Başkanlığı. But incase some kind of reasons to 12 health personal wouldn't have been seen. As a result that to 101 people could have been spoken. Personal ID form and General Health Survey -28 Form are used as a survey technic, collecting the search's datas. İn Yeşilevler Primary Health Unit linked Yenimahalle Sağlık Grup Başkanlığı 23 health personal are applied as a beginning work, So that the first section of survey personal ID form is understandable or not. İn the making analysis of datas to go to result, there are different test techniques as; T test, Kruskal wallis varyans test, Mann-Withney U test and Varyans Analysis test. At the end of this research at the primary health unit's personal linked Etimesgut Sağlık Grup Başkanlığı that age avarage is 31,6 (+ 0,6). The female personal percent is 92,1. The percent 90,1 personal is married, having children percent is 67,1. The Finished university health personal's percent is 72,2. The health personal, who is doctor, percent is 22,8, midwife percent is 35,6, nurse percent is 34,7 and health officiers percent is 6,9. İn additional the avarage time working as a professional is 11,1 years (+0,6). İn still on current working time avarage is 3,1 (+3,1) years. İn focus that chosing the occupation percent is 29,7 by coincidence, 32,7 with worry about future life. On other hand percent 57,4 health personal, if the vival is possible, they wouldn't designate that have chosen the same occupation. The health personal is percent 85,1 did their annual holiday in 1998. İn married health personal's fellow's who is finished university percent is 73,6, being health personal percent 68,1, The partcipant of survey's who has own ome percent is 36,6, who is smoker percent is 40,6. Who smokes more 10 cigarettes a day percent is 43,9, and who has never drunk alcohol percent is 82,2. There is no logical relation between; age, sex, civil marriage, in occipation where working time the reasons of occupation chosing, occupation chosing by asking in last a year the situation of going annual holiday, the fellow's occupation, the situation of hause, smoking cigarette, about number of cigarette a day, about using alcohol and avarage of General Heath Survey-28 point as statistically (p>0,05) There is a logical relation between the chosing the same occupation and avarage of General Health Survey-28 point as statistically (p 0,05 ). But a statistically significant relation had found between the preference of choosing the same profession and average General Health Questionnaire -28 points ( p< 0,05 ). Average General Health Questionnaire -28 points of those who reported that they would choose the same profession is 2,5, average General Health Questionnaire -28 points of those who reported that they would not choose the same profession is 6,4. Average points up to 4 are evaluated indicating normal general mental health and averege points 5 and over are evaluated indicating a mental health that grows worse. İt is pointed out that the avarege general health point of the study group is very close to 4 and could be an early warning finding. Key Words : Primary Health Care Services Health Professionals Mental Health Health Centers 62