Sağlıklı kadınların üreme sisteminden alınan acidiphilin'in idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteriler üzerindeki antibakteriyel etkisinin belirlenmesi
Determination of the antibacterial effect of acidiphilini from the reproductive system of healthy women on bacteria causing urinary tract infection
- Tez No: 889826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU DERELLİ TÜFEKÇİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AQEEL MOHAMMED MAJEED AL-EZEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Lactobacillus süpernatantının kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarından izole edilen patojenik bakterilere karşı aktivitesini tahmin etmeyi amaçlamıştır. Haziran-Ekim 2023 tarihleri arasında vajina ve idrar örnekleri de dahil olmak üzere klinik kaynaklardan sürüntü ve örnekler alınmıştır. Klinik örneklerle ilgili olarak, çalışmaya katılan gönüllülerin isimleri, yaşları ve sağlık durumları alınmıştır. Lactobacillus acidophilus izolatı, sağlıklı kadınların 50 ürogenital kanalından elde edilmiştir. Vajinal sürüntü çikolata agar, kanlı agar ve MacConkey agara (rutin çalışma olarak) ekilmiş ve 37°C'de %5 karbondioksit koşullarında 24-48 saat inkübe edilmiştir. Haziran-Ekim 2023 tarihleri arasında Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde yatarak tedavi gören ve idrar yolu enfeksiyonu geçiren 178 kadın hastadan (23-45 yaş) idrar örneği almak için med stream idrar örneği tekniği kullanılmıştır. Bu örneklerden üropatojen bakteri izolatları elde edilmiştir. İdrar örnekleri mikroskop altında incelenmiş ve idrarda kaç tane olduğunu bulmak için organizmalar çikolata agar, kanlı agar ve MacConkey agarda loop inokülasyonu ile üretilmiştir. Plakalar 37°C'de 24-48 saat süreyle inkübe edilmiştir. Mevcut çalışma 178 örnek içermektedir. Bulgular, toplam örneklerin 102'sinin (%57,3) kanlı agar, mantol agar ve MacConkey agar gibi optimal kültür ortamlarında bakteri üremesi için pozitif sonuç verdiğini göstermiştir. Toplam örneklerin 76'sı (%42,7) bakteri üremesi açısından negatif sonuç vermiştir. Sonuçlar, klinik kaynaklardan izole edilen her bir bakteri türü için izolat sayılarını ve yüzdelerini göstermiştir, burada E. coli'nin toplam 102 izolattan 31'i (%30,4) ile en çok izole edilen bakteri olduğu, bunu izolat sayısı 19'a (%18,6) ulaşan S. aureus'un izlediği kaydedilmiştir. Enterobacter cloacae, toplam 102 izolattan 11'ine (%8,8) ulaşan izolat sayısı ile en az izole edilen izolat olmuştur. Antibiyotik duyarlılık testi için, E. coli amoksisilin, klavulanik asit ve ampisiline karşı tam direnç (%100) göstermiştir. Nalidiksiğe karşı %40 direnç. Öte yandan, E. coli İmipenem, Amikasin, Gentamisin, Azitromisin ve Sefepime karşı sırasıyla %30, %10, %50, %20 ve %60 direnç göstermiştir. Klebsiella spp. amoksisilin, klavulanik asit ve ampisiline karşı tam direnç (%100) göstermiştir. Öte yandan, Klebsiella türleri imipenem, amikasin, gentamisin, azitromisin ve sefepime karşı sırasıyla %10, %0, %10, %40 ve %20 direnç göstermiştir. P. aeruginosa amoksisilin, klavulanik asit ve ampisiline karşı tam direnç (%100) ve nalidiksik aside karşı %30 direnç göstermiştir. Öte yandan, P. aeruginosa İmipenem, Amikasin, Gentamisin, Azitromisin ve Sefepime karşı sırasıyla %70, %70, %70, %20 ve %70 direnç göstermiştir. E. faecalis amoksisilin, klavulanik asit ve ampisiline tam direnç (%100) ve Nalidiksiğe %50 direnç göstermiştir. Öte yandan, E. faecalis İmipenem, Amikasin, Gentamisin, Azitromisin ve Sefepime karşı sırasıyla %20, %10, %30, %30 ve %40 direnç göstermiştir. Staphylococcus spp.penisilin, oksasilin ve sefoksitine karşı tam (%100) direnç göstermiş olup, gentamisin, Nitrofurantoin, Eritromisin, Azitromisin, Refampisin, Trimetoprim ve Siprofloksasine sırasıyla %20, %0, %20, %40, %10, %80 ve %40 direnç göstermiştir. Son olarak, Lactobacillus süpernatantının çalışma bakterilerine karşı inhibisyon zonu, inhibisyon zonunun 41,2 mm'ye ulaşmasıyla E. faecalis'in Lactobacillus süpernatantına karşı en hassas olduğunu, S. aureus'un ise inhibisyon zonunun 19,8 mm'ye ulaşmasıyla Lactobacillus süpernatantına karşı en az hassas olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
The current study was aimed to estimate the activity of Lactobacillus supernatant against pathogenic bacteria that isolated from urinary tract infection in women. Swabs and samples were taken from clinical sources, including samples of vagina and urine at June to October 2023. With regard to clinical samples, names, ages and health status were taken for volunteers in the study. Lactobacillus acidophilus isolate was obtained from 50 urogenital tracts of healthy woman. Vaginal swab was cultured on chocolate agar, blood agar, and MacConkys agar (as routine work), and incubated at 37◦C for 24-48 hours under 5% carbon dioxide conditions. While, Uropathogenic bacteria isolates were obtained from 178 females (23-45 years) Inpatients in the Maternity and Children's Hospital, with urinary tract infections, since June to October 2023, urine samples obtained by med stream urine specimens technique. Urine samples were examined microscopically and cultured on chocolate agar, blood agar, and MacConkys agar by loop inoculation for quantitation of organisms in urine, the plates were incubated at 37◦c for 24-48 hours. The current study included 178 samples including. The findings were found that 102(57.3%) of total samples were appear as positive results for bacterial growth that cultured optimal cultured media such as blood agar, mantol agar, and MacConkey agar. 76(42.7%) of total samples were appear as negative results for bacterial growth. The results show the numbers and percentages of isolates for each type of bacteria that were isolated from clinical and environmental sources, where it is noted that E. coli was the most isolated, with 31(30.4%) isolates out of a total of 102 isolates, followed by S. aureus as the number of its isolates reached 19(18.6%). While, Enterobacter cloacae the least isolated, as the number of its isolates reached 11(8.8%) out of a total of 102 isolates. For antibiotic susceptibility test, E. coli showed total resistance (100%) to Amoxicillin/clavulanic acid and Ampicillin. 40% resistance to Nalidixic. Otherwise, E. coli showed 30%, 10%, 50%, 20% and 60% resistance to Imipenem, Amikacin, Gentamicin, Azithromycin and Cefepime respectively. Klebsiella spp. showed total resistance (100%) to Amoxicillin/clavulanic acid and Ampicillin. 40% resistance to Nalidixic. Otherwise, Klebsiella spp. showed 10%, 0%, 10%, 40% and 20% resistance to Imipenem, Amikacin, Gentamicin, Azithromycin and Cefepime respectively. P. aeruginosa showed total resistance (100%) to Amoxicillin/clavulanic acid and Ampicillin. 30% resistance to Nalidixic. Otherwise, P. aeruginosa showed 70%, 70%, 70%, 20% and 70% resistance to Imipenem, Amikacin, Gentamicin, Azithromycin and Cefepime respectively. E. faecalis showed total resistance (100%) to Amoxicillin/clavulanic acid and Ampicillin. 50% resistance to Nalidixic. Otherwise, E. faecalis showed 20%, 10%, 30%, 30% and 40% resistance to Imipenem, Amikacin, Gentamicin, Azithromycin and Cefepime respectively. Staphylococcus spp. showed total resistance to Penicillin, Oxacillin and Cefoxitin. 20%, 0%, 20%, 40%, 10%, 80% and 40% resistance to Gentamicin, Nitrofurantoin, Erythromycin, Azithromycin, Refampicin, Trimethoprim and Ciprofloxacin respectively. Finally, the zone of inhibition of Lactobacillus supernatant against the study bacteria, where the results show that E. faecalis was the most sensitive towards the Lactobacillus supernatant, as the inhibition zone reached 41.2 mm, while S. aureus was the least sensitive towards the Lactobacillus supernatant, as the inhibition zone reached 19.8 mm.