Kamu sektöründe stratejik planlama ve iç denetim süreçlerinin etkileşimi
Interaction of strategic planning and internal audit processes in the public sector
  1. Tez No: 889827
  2. Yazar: SAİME SUNAY GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN SUSAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kamu sektöründe 2006 yılından itibaren 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu çerçevesinde performans esaslı bütçe yapılmaya başlanmıştır. Performans esaslı bütçenin en önemli unsurlarından biri stratejik planlamadır. Kamu idarelerinde 2007 yılından itibaren de iç denetim uygulaması başlamıştır. Kamu sektöründe stratejik planlama ve iç denetim arasındaki etkileşimi ele alan bu çalışma stratejik planlama uygulamasının öneminin anlaşılıp anlaşılmadığı, iç denetim faaliyeti sonrası hazırlanan raporların stratejik planlama sürecini etkileyip etkilemediği ve stratejik planlama sürecinde uygulamada hangi sorunlarla karşılaşıldığı hususlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca stratejik planlamanın her bir aşamasına iç denetimin etkisi ve rolünün ortaya konulması çalışmayı farklı kılmaktadır. Bu çerçevede, stratejik planlama süreci ve iç denetim etkileşimini ortaya koymak amacıyla farklı kurumlarda süreçleri bilen ve uygulamada yer alan 18 iç denetçi ve 19 strateji birimi çalışanı olmak üzere toplam 37 kişiyle görüşme yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler Maxqda programı aracılığıyla değerlendirilmiş ve bulgular doğrultusunda belirlenen sorunların çözümüne yönelik önerilerde bulunulmuştur. Araştırmanın sonucunda; stratejik planın, stratejik yönetimin ve kurumsal yapının parçası haline geldiği ve hazırlanması sırasında üst politika belgeleriyle uyumlu olduğu belirtilmekle birlikte öneminin anlaşılamadığı ortaya çıkmıştır. Bulgular stratejik plan süreci ve iç denetim arasındaki etkileşim açısından ele alındığında; iç denetim faaliyetleri ile stratejik planın amaç ve hedefleriyle bağlantı kurulduğu, kurumun uygulamada karşılaştığı sorunlarda iç denetimin üst yönetimin dikkatini çekebildiği, iç denetim kurumun karar vericileri için önemli bir veri ve bilgi kaynağı olduğu ve sorunlara odaklanılmasını sağladığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, iç denetim faaliyeti stratejik planlama süreci ile bütçe uygulamaları sırasında karşılaşılan aksaklıkların çözümüne de katkı yapmış ve çalışanların iç denetime bakışı olumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the public sector, performance-based budgets have started to be made within the framework of the Public Financial Management and Control Law No. 5018 since 2006. One of the most important elements of a performance-based budget is strategic planning. Internal audit practice has started in public administrations since 2007. This study, which deals with the interaction between strategic planning and internal audit in the public sector, aims to investigate whether the importance of strategic planning implementation is understood, whether the reports prepared after the internal audit activity affect the strategic planning process, and what problems are encountered in practice during the strategic planning process. In addition, revealing the impact and role of internal audit on each stage of strategic planning makes the study different. In this context, in order to reveal the interaction between the strategic planning process and internal audit, a total of 37 people, including 18 internal auditors and 19 strategy unit employees, who know the processes and are involved in the implementation in different institutions, were interviewed. The data obtained as a result of the research was evaluated through the Maxqda program and suggestions were made to solve the problems identified in line with the findings. As a result of the research; although it was stated that the strategic plan had become a part of the strategic management and corporate structure and was compatible with the top policy documents during its preparation, it turned out that its importance was not understood. When the findings are considered in terms of the interaction between the strategic plan process and internal audit; it has been concluded that internal audit activities are linked to the goals and objectives of the strategic plan, that internal audit can attract the attention of the senior management in the problems that the institution encounters in practice, that internal audit is an important source of data and information for the institution's decision makers and enables them to focus on the problems. In addition, the internal audit activity contributed to the solution of the problems encountered during the strategic planning process and budget applications, and the employees' view of internal audit was found positive.