Sanayide teknolojik değişim: Endüstri 4.0 uygulaması ve Türkiye
Technological change in industry: Industry 4.0 and Turkey
- Tez No: 889832
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN BALKANLI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 124
Özet
Endüstri 4.0, endüstri devriminde genellikle anlık veriler, makine öğrenme yetisi, otomasyon ve bilgi teknolojilerine odak veren yeni nesil bir devrim olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmada, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki sanayi sektöründe Endüstri 4.0'ın uygulanmasının mevcut durumunu ve potansiyelini incelemek amaçlanmıştır. Bunun haricinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin Endüstri 4.0 teknolojisine geçiş sürecinde karşılaştığı zorlukları, fırsatları ve gelecekteki yönelimleri değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, konu ile ilgili literatür içerisinde yer alan daha öncesinde yapılmış olan çalışma ve araştırmalara göz atılmıştır. Gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda konuyla ilgili olan kavram ve başlıklara araştırma içerisinde yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, Türkiye'deki sanayi sektörünün Endüstri 4.0 teknolojisi açısından diğer gelişmiş olan ülkelere göre daha geri planda kaldığı ve sanayi sektöründe geleneksel üretim ve daha birçok konuda ayrıcalık ve avantajlar sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 is generally defined as a new generation revolution in the industrial revolution that focuses on instantaneous data, machine learning capability, automation and information technologies. In this research, it is aimed to examine the current state and potential of the application of Industry 4.0 in the industrial sector in the Republic of Turkey. In addition, it aims to evaluate the challenges, opportunities and future directions faced by the Republic of Turkey in the transition process to Industry 4.0 technology. For this purpose, previous studies and researches included in the literature on the subject have been reviewed. As a result of the literature search conducted, the concepts and titles related to the subject were included in the research. As a result of the research, it has been determined that the industrial sector in Turkey remains more behind compared to other developed countries in terms of Industry 4.0 technology and provides privileges and advantages in traditional production and many other issues in the industrial sector.