FED parasal genişleme politikasının gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkisine yönelik ampirik analiz
Empirical analysis on the effects of FED quantitative easing policy on emerging market economies
- Tez No: 889858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTAÇ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
2008 yılında meydana gelen Küresel Finans Krizi sonrasında para politikalarının sadece fiyat istikrarını değil finansal istikrarı da sağlaması gerektiği anlaşılmıştır. Bu dönemde, finansal piyasalara müdahale etmek için uygulanan geleneksel para politikalarının etkinsiz kaldığı görülmüştür. Finansal istikrarı sağlamak için birçok merkez bankası geleneksel olmayan para politikalarına başvurmuştur. Bu politikalardan en öne çıkan para politikası büyük ölçekli varlık alımları yapılarak gerçekleştirilen parasal genişleme politikası olmuştur. Esasen ülkelerin kendi makroekonomik durumlarını iyileştirmek için kullanılan bu politikanın, finansal sistemlerin küresel entegrasyonuyla birlikte yayılma etkisi gösterdiği saptanmıştır. Benzer para politikası araçlarının kullanıldığı COVID-19 döneminde bu bulgular tekrar gün yüzüne çıkmıştır. Parasal tabanın genişlediği ve gelişmiş ülkelerde düşük faiz oranları uygulanan dönemlerde risk iştahının da artmasıyla birlikte gelişmekte olan ülkelere sermaye akımlarının arttığı gözlemlenmiştir. Bu sermaye akımları, gelişmekte olan ülke ekonomilerini çeşitli finansal ve makroekonomik göstergeler üzerinden etkilemiştir. Bu çalışmada, gelişmekte olan ülke grupları arasından Kırılgan Beşli Ülkeleri (Türkiye, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika ve Endonezya) seçilmiştir. FED para politikalarının, bu ülkeler için net portföy yatırımları, nominal döviz kuru, TÜFE ve reel GSYİH değişkenleri üzerinden etkileri Panel VAR yönetimiyle tahmin edilmiştir. FED para politikalarının etkisini bu ülkeler üzerindeki finansal ve makroekonomik yansımalarını ölçmek için 2008:Q1-2023:Q3 dönemleri arasındaki veriler çeyreklik olarak ele alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre, FED bilanço toplamında meydana gelen şokların yaklaşık 10 çeyreklik dönem boyunca net portföy yatırımları üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Diğer yandan, FED bilanço genişlemesinde ve federal fon oranlarında meydana gelen şokların nominal döviz kurları, TÜFE ve reel GSYİH üzerindeki etkisi yaklaşık 5 çeyreklik dönem boyunca sürmektedir. Ek olarak, net portföy yatırımlarında meydana gelen şokların etkisi TÜFE ve reel GSYİH için anlamsız olduğu, nominal döviz kuru üzerindeki etkisi ise yaklaşık 10 çeyreklik dönem boyunca sürdüğü tespit edilmiştir. Bu bulgular, FED para politikalarının Kırılgan Beşli Ülkeleri üzerindeki belirgin etkilerini ortaya koymakta ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinin küresel para politikalarına duyarlılığını vurgulamaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, FED'in uyguladığı para politikalarının küresel finansal istikrar üzerindeki rolünü ve gelişmekte olan ülkeler üzerindeki finansal etkilerini daha iyi anlamamıza katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the Global Financial Crisis that occurred in 2008, it was understood that monetary policies should ensure not only price stability but also financial stability. During this period, traditional monetary policies implemented to intervene in financial markets were found to be ineffective. To ensure financial stability, many central banks have resorted to unconventional monetary policies. The most prominent monetary policy among these policies was the monetary expansion policy implemented by making large-scale asset purchases. It has been determined that this policy, which is essentially used to improve the macroeconomic situation of countries, has a spillover effect with the global integration of financial systems. These findings came to light again during the COVID-19 period, when similar monetary policy tools were used. It has been observed that capital flows to developing countries increased with the increase in risk appetite in periods when the monetary base expanded and low interest rates were applied in developed countries. These capital flows have affected the economies of developing countries through various financial and macroeconomic indicators. In this study, the Fragile Five Countries (Turkey, Brazil, India, South Africa and Indonesia) were selected among the developing country groups. The effects of FED monetary policies on net portfolio investments, nominal exchange rate, CPI and real GDP variables for these countries were estimated with Panel VAR management. To measure the impact of FED monetary policies on these countries, their financial and macroeconomic reflections, data between the periods 2008:Q1-2023:Q3 were considered quarterly. According to the findings, it was observed that the shocks occurring in the FED balance sheet total had an impact on net portfolio investments for approximately 10 quarters. On the other hand, the effects of shocks in FED balance sheet expansion and federal funds rates on nominal exchange rates, CPI and real GDP last for approximately 5 quarters. In addition, it has been determined that the impact of shocks on net portfolio investments is insignificant for CPI and real GDP, while its impact on the nominal exchange rate lasts for approximately 10 quarters. These findings reveal the significant effects of FED monetary policies on the Fragile Five Countries and emphasize the sensitivity of developing country economies to global monetary policies. The results of this study contribute to our better understanding of the role of the monetary policies implemented by the FED on global financial stability and their financial effects on developing countries.