Fahreddin er-Râzî'de İbn Sînâcı kategorilerin ontolojik değeri
The ontological value of the Avicennan categories in Fakhr al-Dīn al-Rāzī
  1. Tez No: 889859
  2. Yazar: SAKİNE EBRAR ODABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ÖZDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kelam Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kategoriler bahsi, Aristoteles'ten başlayarak sonraki dönemlere kadar hararetli tartışmaların merkezi olan önemli konulardandır. Bu tartışmalar kategorilerin hangi disiplininin konusu olduğu, sayısı ve kuşatıcılığı gibi meseleler etrafında şekillenmiştir. İslâm düşüncesinde bu konuda söz sahibi olan önemli düşünürlerden biri de İbn Sînâ'dır. İbn Sînâ'nın benimsemiş olduğu kategori anlayışı büyük oranda geldiği geleneğin anlayışıyla mutabıktır. İbn Sînâ felsefesinin en yetkin isimlerinden Fahreddin er-Râzî'nin ise bu noktada birtakım eleştirileri bulunmaktadır. Kuram bağlamında eleştiriye tabi tuttuğu kategorileri ontolojik değer açısından da değerlendirmiş ve İbn Sînâ'nın kategori taksiminde ona muhalif bir bakış açısı benimsemiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of categories is one of the important topics that has been the centre of heated debates starting from Aristotle until later periods. These debates have been shaped around issues such as which discipline the categories are the subject of, their number and comprehensiveness. Ibn Sīnā is one of the important thinkers in Islamic thought. Ibn Sīnā's understanding of category is largely in agreement with the understanding of the tradition he came from. Fakhr al-Dīn al-Rāzī, one of the most competent names of Avicenna's philosophy, has some criticisms at this point. He also evaluated the categories that he criticised in the context of theory in terms of ontological value and adopted an opposing point of view in Avicenna's division of categories.