Geçmiş, günümüz ve gelecek projeksiyonundan Hindistan enerji güvenliği ve küresel enerji denklemindeki yeri
India's energy security and its place in the global energy equation from past, present and future projections
  1. Tez No: 889860
  2. Yazar: KORAY GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE ÖZKAN NESİMİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hindistan dünyanın en kalabalık ülkesi olarak küresel çapta her alanda dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır. Nüfusun sürekli artması ve ekonominin hızla büyümesi ülkenin enerji ihtiyacının önemli ölçüde artmasına neden olmuştur. Asya'da önemli bir role sahip Hindistan petrol ve doğalgaz kaynakları açısından büyük oranda, kömürde ise hatırı sayılır oranda ithalata bağımlıdır. Ülke içi petrol ve doğalgaz rezervlerinin iç talebi karşılayamaması nedeniyle ithalata bağımlıyken, önemli kömür rezervlerine sahip olsa da ısıl değeri yüksek ithal kömüre bağımlıdır. Her geçen yıl enerji ihtiyacının giderek artması nedeniyle fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltmak için önemli ölçüde yenilenebilir enerji yatırımları yapmaktadır. Hindistan, yenilenebilir enerji yatırımları ile mevcut kapasitesini ciddi oranda artırmasına rağmen enerji karmasında fosil yakıtların ağırlığı fazladır. Küresel çapta 2022 yılında meydana gelen Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu enerji krizi gibi enerji şoklarına karşı savunmasız olan Hindistan için enerji güvenliği meselesi kritik bir konudur. Hindistan, enerji güvenliğini sağlama ve ülke içerisindeki enerji talebini karşılayabilme adına son yıllarda önemli enerji politikalarını uygulamaya başlamıştır. Uygulanan enerji politikaları ile enerji tüketiminde ve üretiminde verimliliğin sağlanması, gerekli olan enerji teknolojilerinin uygulanması, enerji arzının sürdürülebilirliğini sağlama ve hem yurtiçinde hem yurtdışında yenilenebilir enerji sektöründeki konumun yükseltilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada Hindistan'ın yakın tarihinden günümüze ve gelecekteki enerji talebi, arzı, rezervleri, enerji politikaları, enerji ithalatı, ihracatı ve enerji güvenliği meseleleri detaylara inilerek incelenmiş ve Hindistan'ın küresel enerji denklemindeki konumu yansıtılmaya çalışılmıştır. Çalışma tamamlandıktan sonra hangi konuların üzerine yoğunlaşılabileceği üzerine de görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
India, as the most populous country in the world, has started to attract attention in every field on a global scale. The continuous increase in the population and the rapid growth of the economy have led to a significant increase in the country's energy needs. India, which has an important role in Asia, is largely dependent on imports in terms of oil and natural gas resources and to a considerable extent in coal. While it is dependent on imports due to the inability of domestic oil and natural gas reserves to meet its domestic demand, it is dependent on imported coal with high calorific value, although it has significant coal reserves. Due to the increasing need for energy every year, it has made significant renewable energy investments in order to reduce its dependence on fossil fuels. Although it has significantly increased its existing capacity with renewable energy investments, fossil fuels still have a high weight in the energy mix. The issue of energy security is a very critical subject for India, which is vulnerable to energy shocks such as the energy crisis caused by the Russia-Ukraine war that occurred globally in 2022. India has started to implement important energy policies in recent years in order to ensure energy security and meet the energy demand within the country. With the energy policies implemented, it is aimed to ensure efficiency in energy consumption and production, to adopt the necessary energy technologies, to ensure the sustainability of energy supply and to increase the position in the renewable energy sector both at home and abroad. In my thesis study on this subject, India's recent history to the present and future energy demand, supply, reserves, energy policies, energy imports, exports and energy security issues have been examined in detail and India's position in the global energy equation has been tried to be reflected. Also, I tried to give advice on what would be studied after this thesis project is completed.