Müziğin blok zincire entegrasyonuna ilişkin bir uygulama: Nitelikli fikri tapu (NFT) müzik örneği
Music's integration to blockchain and NFT music application
- Tez No: 889891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN CANYAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmada Studio One uygulaması üzerinden yeni bir NFT müzik eseri tasarlayarak, ilgili NFT platformuna yüklemesi yapılmıştır. Bu kapsam içerisinde yapılan detaylı literatür çalışmasında analog müzik ile blokzincir tabanlı müzik eserlerinin satışı ile ilgili çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. Bireylerin NFT müzik eseri oluşturarak ilgili platforma yüklemesi sırasında karşılaştıkları korsanlık, aracılar gibi kavramlar üzerinden yapılan değerlendirmelerin yanında, analog müzik eserlerinde meydana gelen hak sahipliği, telif gibi konular bakımından blokzincir temalı eserlerin çok daha avantajlı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde detaylı bir literatür taraması içerisinde kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Çalışmanın 2. bölümünde Studio One uygulaması ile bir müzik eseri hazırlanmıştır. Bu kapsam içerisinde eserin nasıl hazırlandığı detaylı olarak açıklanmıştır. Çalışmanın 3. bölümünde ise araştırma konuları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, a new NFT musical work was designed via the Studio One application and uploaded to the relevant NFT platform. A detailed literature review within this scope yielded various findings regarding the sale of analog music and blockchain-based musical works. In addition to the evaluations made on concepts such as piracy and tools encountered during the uploading of the tracks to the relevant platform where the NFT musical work is created, it has been determined that blockchain-enabled products are much more vibrant compared to issues such as rights and copyright that occur in analog music tracks. In the first part of the study, there is a visible framework scope within a detailed literature review. In the second part of the study, a musical piece was prepared with the Studio One application. In this context, how the work was prepared is explained in detail. In the third part of the study, research topics are focused on.