Bülent Parlak'ın hayatı, sanatı ve eserleri üzerine bir inceleme
A review on Bülent Parlak's life, art and works
  1. Tez No: 889890
  2. Yazar: BETÜL AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JALE GÜLGEN BÖRKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bülent Parlak, günümüz Türk şiirine katkıda bulunmuş bir isimdir. 2000'li yılların başından 2022 yılına değin yazmış olduğu eserlerle okurun duygu, düşünce ve fikir dünyasına katkı sunmayı amaçlar. Parlak'ın şiiri bireysel ve toplumsal yalnızlığı ve duyusal derinliği dile getiren tarzının yanı sıra modern Türk şiirinin yenilikçi ve deneysel unsurlarını yansıtır. Edebiyatın ve bilhassa şiirin insanın duygu dünyasına etki edebileceği fikri ile günümüz okuruna çağdaş bir sesle hitap etmenin mümkün olduğunu düşündüğünden eserlerini bu söz konusu hassasiyetle kaleme alır. Sosyal konuları bireysel bakış açısıyla dile getirir. İroni ve eleştirel yanı duygusal yönü kadar baskın fakat bir o kadar da özgün bir şiir dili oluşturur. Bu çalışmada Bülent Parlak'ın eserleri yayımlandığı tarihe göre sıralanmıştır. Eserler, Şerif Aktaş'ın“Şiir Tahlili & Teori ve Uygulama”adlı çalışmasında belirlemiş olduğu ve şiirlerin zihniyet, yapı, tema, ahenk, dil ve üslûp unsurları bakımından değerlendirilmesini öneren metoduna göre tahlil edilmiştir. Birinci bölümde“Bülent Parlak'ın Hayatı ve Sanatı Üzerine”başlığı altında şairin hayatı, şiire başlama hikâyesi, şiir hakkındaki düşünceleri, mizacına ait bazı hususiyetler, dergi çıkarma fikri ve dergicilik yönü değerlendirilmiştir. İkinci bölümde şiir kitaplarını yayım tarihine göre kronolojik olarak sıraladığımız üç eserdeki tüm şiirler zihniyet, yapı, tema, dil ve anlatım, ahenk bakımından tahlil edilmiştir. Ayrıca bir deneme kitabı içerik yönünden tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bülent Parlak is a significant contributor to contemporary Turkish poetry. Through his works, spanning from the early 2000s to 2022, Parlak aims to enrich the emotional, intellectual, and ideological realms of his readers. His poetry articulates both individual and societal loneliness, as well as a sensory depth, reflecting innovative and experimental elements of modern Turkish poetry. Believing that literature, particularly poetry, can profoundly influence the emotional world of individuals, Parlak seeks to reach contemporary readers with a modern voice, crafting his works with this sensitivity in mind. He expresses social issues from an individual perspective, creating a unique poetic language where irony and criticism are as dominant as the emotional aspects. This study organizes Parlak's works in chronological order of publication. The poems are analyzed according to the method proposed by Şerif Aktaş in“Şiir Tahlili & Teori ve Uygulama,”which suggests evaluating poems based on mentality, structure, theme, harmony, language, and style. The first section, titled“On Bülent Parlak's Life and Art,”discusses the poet's life, his journey into poetry, his thoughts on poetry, certain aspects of his temperament, and his engagement in magazine publishing. The second section analyzes all poems from three of his poetry books, arranged chronologically by publication date, in terms of mentality, structure, theme, language and expression, and harmony. Additionally, a collection of essays is introduced in terms of content.