Hidrojen üretim sektöründe enerji risk değerlendirmesi: Üç yaklaşımlı durum analizi
Energy risk assessment in the hydrogen production sector: A case analysis with energy trilemma index
- Tez No: 889907
- Danışmanlar: PROF. DR. BESTAMİ ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
1987 yılında yayınlanan Brundtland raporu, sürdürülebilir kalkınma konusunda üç bileşenin birbirine olan bağlılığını vurgulamış ve bu bileşenler daha sonra Enerji Üçlemi olarak adlandırılan kavrama evrilmiştir. Enerji Güvenliği, Enerji Eşitliği ve Çevresel Sürdürülebilirlik olmak üzere üç ana boyutu değerlendiren Dünya Enerji Üçlemi Endeksi (ETI), bir ülkenin enerji sisteminin performansını ölçmektedir. Türkiye'de çeşitli zorlukların aşılması ve enerji yatırımlarının artırılması, bilimsel araştırmaların ve altyapı gelişiminin hızlanmasıyla birlikte ETI sıralamasında önemli bir yükseliş yaşanmıştır. Bu çalışma, hidrojen enerjisinin benimsenmesinin Türkiye'nin ETI üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Hidrojen teknolojilerinin uygulanması, çevresel faydalar sunmanın yanı sıra enerji güvenliğini artırma potansiyeline sahip olup, ekonomik etkiler ve entegrasyon için çeşitli zorluklar ve fırsatlar da beraberinde getirmektedir. Hidrojen enerjisinin sürdürülebilir ve yenilenebilir bir kaynak olarak benimsenmesi, Türkiye'nin enerji güvenliği ve çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynayabilir. Bu tez çalışması, Türkiye'de hidrojen üretim sektöründe enerji risk değerlendirmesini üç farklı yaklaşımla analiz etmektedir. İlk olarak, mevcut hidrojen üretim teknolojileri ve bu teknolojilerin çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. İkinci olarak, hidrojen enerjisinin enerji güvenliği üzerindeki potansiyel katkıları incelenecektir. Son olarak, hidrojen teknolojilerinin ekonomik etkileri ve sektörel entegrasyon zorlukları ele alınacaktır. Bu analizler sonucunda, hidrojen enerjisinin Türkiye'nin enerji sistemine entegrasyonunun potansiyel faydaları ve riskleri hakkında kapsamlı bir değerlendirme sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The Brundtland Report, published in 1987, emphasized the interdependence of three components in sustainable development, which later evolved into the concept known as the Energy Trilemma. The World Energy Trilemma Index (ETI), which evaluates the three main dimensions of Energy Security, Energy Equity, and Environmental Sustainability, measures the performance of a country's energy system. In Turkey, significant progress in the ETI ranking has been achieved through overcoming various challenges and increasing energy investments, accelerated by scientific research and infrastructure development. This study aims to investigate the impacts of hydrogen energy adoption on Turkey's ETI. The implementation of hydrogen technologies not only offers environmental benefits but also has the potential to enhance energy security, bringing along various challenges and opportunities for economic impacts and integration. Adopting hydrogen energy as a sustainable and renewable resource could play a crucial role in achieving Turkey's energy security and environmental sustainability goals. This thesis analyzes energy risk assessment in the hydrogen production sector in Turkey through three different approaches. Firstly, current hydrogen production technologies and their impacts on environmental sustainability will be evaluated. Secondly, the potential contributions of hydrogen energy to energy security will be examined. Finally, the economic impacts and sectoral integration challenges of hydrogen technologies will be addressed. As a result of these analyses, a comprehensive assessment of the potential benefits and risks of integrating hydrogen energy into Turkey's energy system will be presented.