İklim değişikliği-kentsel yeşil alan ilişkisi bağlamında, yerel halkın farkındalığının belirlenmesi: Tekirdağ ili Ergene ilçesi örneği
Determining local people's awareness of the relationship between climate change and urban green space: a case study of Ergene district, Tekirdağ province
- Tez No: 889908
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA KİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
İklim değişikliği yerel ölçekten küresel ölçeğe kadar farklı ölçekte etki yaratan önemli bir çevresel sorundur. İklim değişikliği sürecinde risklerin azaltılması, uyum ve mücadelesinde yeşil alanlar önemli bir araçtır. Çalışmada,“Yeşil alanlar iklim değişikliği sürecinde azaltım, uyum ve iyileştirme çabalarında etkin bir rol oynamakta olup, bu süreçte kullanıcıların yeşil alan iklim değişikliği ilişkisine yönelik farkındalıklarının belirlenmesi gerekli ve önemlidir”hipotezi geliştirilmiştir. İlgili hipotez bağlamında“İklim değişikliği sürecinde yeşil alanların etkisi nedir?”ile“Ergene İlçesi özelinde iklim değişikliği yeşil alan ilişkisi bağlamında kullanıcıların algı ve farkındalıkları nasıldır?”sorularına yanıt aranmıştır. Çalışmanın genel amacı, Tekirdağ İli Ergene İlçesi mahallelerinde yaşayan yerel halkın iklim değişikliği-yeşil alan ilişkisi temelinde farkındalık ve algı düzeylerinin belirlenmesidir. Bu çerçevede, Ergene İlçesi kentsel alan analizi ve Ergene İlçesi iklim değişikliği etki-etkilenebilirliği analizleri yapılmış, ardından iklim değişikliği-kentsel yeşil alan ilişkisi temelinde 375 kişiye uygulanan anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket ile katılımcıların iklim değişikliği ve iklim değişikliği-yeşil alan ilişkisi farkındalık düzeyleri ortaya konulmuştur. Anketlerden elde edilen veriler, yüzde dağılım ve frekans gibi tanımlayıcı analizlerin yanı sıra faktör analizi ve ki-kare gibi istatistiki değerlendirmelere tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda, Tekirdağ İli Ergene İlçesi iklim değişikliği etki-etkilenebilirliği ile iklim değişikliği-kentsel yeşil alan ilişkisi sürecinde yerel halkın algı ve farkındalıkları tespit edilerek çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change is an important environmental problem that creates effects on different scales, from local to global scale. Green areas are an important tool in reducing risks, adaptation and combating climate change. In the study, the hypothesis was developed that“Green spaces play an active role in mitigation, adaptation and improvement efforts in the climate change process, and in this process, it is necessary and important to determine the awareness of users about the relationship between green spaces and climate change.”In the context of the relevant hypothesis,“What is the impact of green areas on the climate change process?”and“What are the perceptions and awareness of users in the context of climate change and green space relations in Ergene District?”Answers to these questions were sought. The general purpose of the study is to determine the awareness and perception levels of local people living in the neighborhoods of Tekirdağ Ergene District on the basis of the climate change-green area relationship. In this context, Ergene District urban area analysis and Ergene District climate change impact-vulnerability analyzes were made, and then a survey was conducted on 375 people on the basis of the climate change-urban green area relationship. The survey revealed the participants' awareness levels of climate change and the relationship between climate change and green areas. The data obtained from the surveys were subjected to descriptive analyzes such as percentage distribution and frequency, as well as statistical evaluations such as factor analysis and chi-square. As a result of the study, the perception and awareness of local people in the process of climate change impact-vulnerability and climate change-urban green area relationship in Ergene District of Tekirdağ Province were determined and various suggestions were developed.