Modifications of general relativity in the metric-affine formulation
Genel göreliliğin metrik-afin formülasyonunda değişkeleri
  1. Tez No: 889938
  2. Yazar: ONUR AYBERK ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZGÜR SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kütleçekimin metrik-afin formülasyonu, Einstein´ın Genel Görelilik (GG) kuramının bir uzantısıdır. GG´de metrik tensör, kuramın tek dinamik alanı olarak hizmet eder (metrik formülasyonu). Metrik-afin formülasyonunda Levi-Civita bağlantısı, burulma ve non-metricity tensörleri dahil edilerek daha genel bir bağlantıyla değiştirilir. Dolayısıyla bağlantı, metriğe önceden bağlı olmayan dinamik bir alan olarak alınır. Bu tezde, GG´nin Einstein-Hilbert eyleminin f(R), skaler-tensör ve Chern-Pontryagin değişkelerini metrik-afin formülasyonunda analiz ediyoruz. Ayrıca, yüksek çift boyutlardaki Chern-Pontryagin topolojik yoğunluklarından Chern-Simons benzeri akım yoğunluklarını hesaplamak için de bir yöntem sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Metric-affine formulation of gravity is an extension of Einstein´s theory of General Relativity (GR), in which the metric tensor serves as the only dynamical field of the theory (metric formulation). In metric-affine formulation, the Levi-Civita connection is replaced by a more general one with the inclusion of torsion and non-metricity tensors. In this thesis, we analyze f(R), scalar-tensor, and Chern-Pontryagin modifications of GR´s Einstein-Hilbert action in the metric-affine formulation. We also provide a method to compute Chern-Simons-like current densities from the higher even dimensional Chern-Pontryagin topological densities.