Hyperpoliticized post-politics: The case of 'Civic Atatürkism'
Hiperpolitik post-politika: 'Sivil Atatürkçülük' örneği
  1. Tez No: 889952
  2. Yazar: ÖZGÜR UMUT BAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÖZÇOBAN ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışma, birbiriyle ilişkili üç soruyu yeniden sorunsallaştırmayı ve bunların yer aldığı üç literatürü bir araya getirerek mevzubahis soruları yanıtlamayı amaçlamaktadır. Yeniden sorunsallaştırılan ilk mesele, Post-Politika kavramıdır. Bu çalışma, geçmişte açık ve seçik biçimde tanımlanmamış olan Post-Politika kavramını detaylı bir şekilde tanımlamak, bunu Post-Politika devrinin bittiği iddialarına karşı yeniden güncel kılmak ve kavramı operasyonalizasyona uygun hale getirerek somut şekillerde inceleme imkanları yaratmak gayesini güder. Çalışma, ikinci olarak yakın dönemde ortaya çıkmış öznel siyasallaşma dinamiğini inceler. Hiperpolitizasyon olarak tanımlanan mevzubahis siyasallaşma, Post-Politika olarak tanımlanan sembolik boyutun içerisine yerleştirilir ve öznel bağlamda yaşanan değişim ve dönüşümler Post- Politik matris çerçevesinde incelenir. Bu sayede Hiperpolitizasyon ve Post-Politika kavramları, geçmişte iddia edildikleri üzere birbirleriyle uyuşmaz olmaktan çıkarılıp uyumlu hale getirilir. Bu çalışma, üçüncü olarak Sivil Atatürkçülük kavramını akademik bir çerçeve içine oturtarak ele alır. Kavram, Kemalizme yönelik yapılan teorik incelemeler yoluyla bağlamına oturtularak, Atatürkçülüğün güncel modu olarak değerlendirmeye tabi tutulur. Sivil Atatürkçülük Literatürü olarak adlandırılan literatürün temel argümanları, bu literatürden hareketle kavramın (fenomenin) özsel nitelikleri incelenir. Bu üç soru(n)'un bir arada incelenebilmesi, bunların bir bileşim olarak ele alınmasından geçer. Öznel boyut hiperpolitizasyon, sembolik boyut Post- Politika ile tanımlanacak, bu ikisinin bileşimi“Hiperpolitik Post-Politika”olarak adlandırılacaktır. Bunun örneği ise“Hem hiperpolitik hem de Post-Politik”olarak adlandırılan Sivil Atatürkçülük'te bulunacaktır. Tüm bunları somut şekilde tartışabilmek adına, Laclaucu Diskur Analizi kullanan nicel bir saha çalışması inşa edilecektir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to re-problematize and answer three interrelated questions by combining three corresponding sets of literatures. First, it re-problematizes the concept of Post-Politics. As a concept that has not been defined in precise terms in the past, the study at hand seeks to give it a proper definition, thereby making it relevant once again amongst faulty claims that the Post-Political age has ended, and give it a mode of operationalization that allows for its concrete scrutiny. Second, it re-problematizes the subjective repoliticization which emerged in recent years. Locating the said repoliticization, defined as Hyperpoliticization, within the symbolic realm of Post- Politics, the study seeks to analyze the said change and transformation in the subjective realm within the matrix of Post-Politics, thus rendering them compatible. Third, it re- problematizes the phenomenon of Civic Atatürkism (Civil Atatürkism) in academic terms. On a theoretical backdrop of Kemalism, Civic Atatürkism is contextualized, developed into a literature and its claims are analyzed in terms of it being the current mode of Atatürkism. These three realms are posited in combination in order for them to be analyzable in terms of each set with regards to the whole combination. Hyperpoliticization in the subjective realm and Post-Politics in the symbolic realm is combined into“Hyperpoliticized Post-Politics”, with its exemplifying phenomenon of“Hyperpoliticized and Post-Political as Civic Atatürkism”. A qualitative fieldy study employing a Laclauian Discourse Analysis is established in order to discuss all of these issues in concrete terms.