Political economy of financial risk: The case of asset management companies in Türkiye
Finansal riskin ekonomi politiği: Türkiye'de varlık yönetim şirketleri örneği
- Tez No: 889953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küresel finans piyasalarının geçtiğimiz on yıllardaki muazzam gelişmesi, finansal risklerin de zaman-mekansal ölçekte genişlediği ve çeşitlendiği bir toplumsal manzara yaratmıştır. Neoliberalizm öncülüğünde, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere ihraç edilen finansallaşma süreci, finansal risklerin nasıl idare edileceğine dair yeni bir mücadele alanının ortaya çıkmasını da beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda, varlık yönetim şirketleri (VYŞ) neoliberal finansal risk yönetiminin kurumsal bir somutluğu olarak göze çarpmaktadır. Bankaların yüklü miktardaki sorunlu kredilerini yüksek iskonto oranlarıyla satın alarak borcu yeniden yapılandıran ve belli bir vadede yeniden tahsil eden bu şirketler, ana akım literatürde teknik bir risk tasfiye enstrümanına indirgenmektedir. Banka bilançolarında büyüyen risklerin sistemin bütününe yönelmeden tasfiye edilebildiği, bu yolla da kredi mekanizmalarının yeniden canlandırılarak finans piyasalarının istikrara kavuştuğu resmedilmektedir. Finansal riskin ölçülebilir, metalaştırılabilir ve mübadele edilebilir bu yeni görünümü; finansa dayalı birikimin sınıf temelli sömürücü doğasını gizleyerek riske dair depolitize edilmiş bir kavrayışı pekiştirmektedir. Böylesi bir bağlamda bu çalışma, sorunlu borç ticaretini temel alan bu şirketlerin çağdaş finansal mimarideki konumunun teknik bir aparat olmanın ötesinde, kriz koşullarının geleceğe ötelenmesi anlamında riskin toplumsallaştırılması sürecinin bir parçası olduğunu iddia etmektedir. Bu toplumsallaştırılma süreci, müdahale kapasitesi kısıtlanmış bir devleti değil, finans gibi farklı piyasa mantıklarına kendini adapte ederek yeni aparatlarla donatılan güçlü bir devlet aygıtını gereksinmektedir. Türkiye'de VYŞ'lerin ortaya çıkışı ve gelişimi buna iyi bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The enormous development of global financial markets over the last decades led to a social landscape in which financial risks have expanded and varied on a spatial- temporal scale. The financialization process, which was exported to developing countries from developed countries under the guidance of neoliberalism has brought over a struggling area that concerns managing financial risks. Asset management companies (AMCs), in this sense, are drawing attention as an institutional tangibility of neoliberal financial risk management. These companies that buy non-performing loans from banks with high discount rates, restructure them, and strive to collect in a given timeare reducedto a technical risk liquidation instrumentin mainstream studies. It is portrayed that growing risks in banks' balance sheets are liquidated before they turn into a systemic crisis; in this way, this reconsolidates the financial markets by stimulating credit mechanisms. This new measurable, commodifiable, and exchangeable manifestation of financial risk isolates the finance-dominated accumulation regime from its exploitative class-based content. Thus, it intensifies a depoliticized comprehension of risk. In this context, this study argues that AMCs that focus on distressed debt exchange are a part of the process of socialization of risks in the sense of displacing the crisis conditions into the future rather than a technical apparatus. This socialization process does not necessitate a state with a limited capacity but a state equipping new apparatus by adapting itself to different market logics such as finance. The emergence and development of AMCs in Turkey epitomizes such a case.