The effect of psychological strains on suicidal thoughts: The mediator role of interpersonal needs
Psikolojik gerilimlerin intihar düşüncelerine etkisi: Kişilerarası ihtiyaçların aracı rolü
- Tez No: 889951
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmanın temel amacı psikolojik gerilimler (değer, istek, yoksunluk, baş etme) ile intihar düşünceleri arasındaki ilişkide kişilerarası ihtiyaçların (algılanan başkalarına yük olma, engellenmiş ait olma) aracı etkisini araştırmaktır. Ayrıca, bu aracı etkinin algılanan sosyal destek ve depresyon tarafından düzenlenip düzenlenmediği de test edilmiştir. Çalışmanın örneklemini şu ölçme araçlarını içeren anket paketini gönüllü olarak tamamlayan beş yüz on dört beliren yetişkin oluşturmaktadır: Psikolojik Gerilim Ölçeği (PGÖ), Kişilerarası İhtiyaçlar Anketi (KİA), İntihar Olasılığı Ölçeği/İntihar Düşünceleri Alt Ölçeği (İOÖ/İD), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS) ve Demografik Bilgi Formu. Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) analizi sonuçları kişilerarası ihtiyaçların ve psikolojik gerilimlerin intihar düşüncelerine yatkınlıktaki varyansın %66'sını açıkladığını ortaya çıkarmıştır. Algılanan başkalarına yük olma ve istek gerilimi intihar düşüncelerine karşı yatkınlığın en güçlü belirleyicileri olarak bulunmuştur. Ek olarak, algılanan başkalarına yük olma, değer ve yoksunluk gerilimlerinin intihar düşüncesi üzerindeki direkt etkisine tam olarak aracılık ederken; engellenmiş ait olma ise, değer ve baş etme gerilimlerinin doğrudan etkisine tamamen aracılık etmiş ve istek geriliminin doğrudan etkisine kısmi aracılık rolü üstlenmiştir. Son olarak, depresyon, psikolojik gerilimlerin algılanan başkalarına yük olma ve engellenmiş aidiyet aracılığıyla intihar düşüncelerine olan toplam sekiz dolaylı etkisinden beşini, algılanan sosyal destek ise sekiz dolaylı etkiden ikisini düzenlemiştir. Bulgular, ilgili literatür dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of the current study was to investigate the mediating effect of interpersonal needs (perceived burdensomeness, thwarted belongingness) in the relationship between psychological strains (i.e., value, aspiration, deprivation, coping) and suicidal thoughts. Moreover, it was examined whether this mediating effect was moderated by perceived social support and depression. The sample comprised five hundred and fourteen emerging adults who voluntarily completed the survey package, including the following measures: The Psychological Strains Scale (PSS), The Interpersonal Needs Questionnaire (INQ), the Suicide Probability Scale/Suicidal Thoughts Subscale (SPS/STS), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and Demographic Information Form. Results of the SEM analysis revealed that interpersonal needs and psychological strains explained 66% of the variance in suicidal thoughts. Perceived burdensomeness and aspiration strain were two of the strongest predictors of vulnerability to suicidal thoughts. In addition, while perceived burdensomeness fully mediated the direct effect of value and deprivation strains on suicidal thoughts, thwarted belongingness fully mediated the direct impact of value and coping strains and partially mediated it for aspiration strain. Lastly, while depression moderated five out of eight indirect effects of psychological strains to suicidal thoughts through perceived burdensomeness and thwarted belongingness, social support moderated two out of eight. The findings were discussed by taking into consideration the relevant literature.