OECD ülkelerinde çevre politikalarının sürdürülebilir büyümeye etkilerinin panel veri analizi
Panel data analysis of the effects of environmental policies on sustainable growth in OECD countries
  1. Tez No: 889982
  2. Yazar: NASIR ALAKBARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇAĞLARIRMAK USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sanayileşme ve teknolojik ilerlemelerle birlikte artan üretim hacmi, ekonomik büyümeyi desteklerken çevresel zararları da beraberinde getirmiştir. Bu durum, iklim değişikliği ve çevre kirliliği gibi küresel ölçekte önemli sorunların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Ortaya çıkan bu negatif dışsallıkların azaltılması ve çevrenin korunması amacıyla kullanılan araçlardan biri çevre vergileridir. Ancak yürütülen çevresel stratejilerden biri olan çevre vergilerinin bazen farklı sonuçlar doğurduğu görülmektedir. Uygulamaya konulan vergi politikaları ekonomik büyüme ile güçlü bir ilişki içerisindedir. Bu nedenle çevre vergilerinin ekonomik büyüme üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Bazı ülkelerde uygulanan çevre vergileri ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etkiler yaratırken; bazı ülkelerde ise çevre dostu teknoloji kullanımıyla birlikte ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkiler yaratabilmektedir. Bu sebeple çalışmanın temel amacı, çevre vergilerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini araştırmaktır. 30 OECD ülkesinin 2000-2020 dönemi verileri kullanılarak, çevre vergilerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri panel veri yöntemlerinden Genişletilmiş Ortalama Grup (Augmented Mean Group-AMG) eşbütünleşme tahmincileri yardımıyla ampirik olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, çevre vergileri ve ekonomik büyüme arasında negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, modelde yer alan iş gücü ve sermaye oluşumu gibi diğer açıklayıcı değişkenler ekonomik büyümeyi pozitif olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In response to the increasing production driven by industrialization and technological advancements, economic growth has been fostered, but this has also led to significant environmental damage. This dual impact has resulted in pressing global issues such as climate change and environmental pollution. To mitigate these adverse effects and safeguard the environment, environmental taxes have been implemented. However, the outcomes of these tax strategies can vary. The relationship between tax policies and economic growth is complex, leading to both positive and negative impacts. In some countries, environmental taxes have detrimental effects, while in others, they promote economic growth, especially when combined with eco-friendly technologies. This study aims to explore the impact of environmental taxes on economic growth. Using data from 30 OECD countries spanning 2000-2020, the effects were analyzed through panel data analysis employing the Augmented Mean Group (AMG) cointegration estimators. The findings reveal a negative relationship between environmental taxes and economic growth. Additionally, the explanatory variables of labor and capital formation were found to positively influence economic growth.