Yenilenebilir enerji, ekonomik büyüme ve rüzgar enerjisine ilişkin bir inceleme: Seçilmiş OECD ülkeleri örneği
A review of renewable energy, economic growth and wind energy: Example of selected OECD countries
- Tez No: 805219
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ekonomik büyüme, rüzgar enerjisi tüketimi ve teknolojik gelişmeler birbirleriyle karmaşık ve dinamik bir etkileşim ağı oluşturur. Ekonomik büyüme, enerji tüketimini ve teknolojik gelişmeyi hızlandırırken, teknolojik ilerlemeler, rüzgar enerjisi tüketimini daha verimli ve ekonomik kılabilir. Aynı zamanda, rüzgar enerjisi tüketiminin artışı, ekonomik büyümeyi tetikleyebilir ve yeni teknolojik ilerlemelere yol açabilir. Bu makale, bu üç faktörün birbirleri üzerindeki etkilerini ve bu etkileşimin enerji politikalarına olan potansiyel etkilerini detaylı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmamızın ülke seçimi; Ülkelerin yenilenebilir enerji yatırım ve dağıtım potansiyeline göre analizlerinin yer aldığı“Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi (RECAI)”de bulunan ve rüzgar enerjisi verilerine ulaşılabilen; küresel yenilenebilir enerji rehberliğinin aktörlerinden olan Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD)' ye mensup ülkeler arasından seçilmiştir. Analizde kullanılan veriler yıllık bazda seçilmiştir ve çalışmada Türkiye' nin de yer alması planlandığından Türkiye' nin rüzgar enerjisi verilerine ulaşılabilen yıl başlangıç yılı olarak baz alınmış, Orta ve İleri Teknoloji Üretim Katma Değeri parametresi verileri' ne de en son ulaşılan yıl 2020 olmasından dolayı çalışmanın yıl çerçevesi 2008-2020 olarak belirlenmiştir. Kişi Başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verileri ile Orta ve İleri Teknoloji Üretim Katma Değeri verileri Dünya Bankası veri tabanından, Rüzgar Enerjisi Tüketim Oranları ise BP Enerji İstatistikleri veri tabanından alınmıştır. Çalışmamızın analizinde, metodolojik bir yaklaşımla üç aşamalı bir süreç izlemiştir. İlk aşama, kullanılan modelin değişkenlerindeki yatay kesit bağımlılığı ve eğim parametresinin homojenliğinin kontrolüdür. Bu kontrol, 𝐶𝐷𝐿𝑀1, 𝐶𝐷𝐿𝑀2 ve 𝐶𝐷𝐿𝑀𝑎𝑑𝑗 testleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İkinci aşama, serilerin durağanlık hallerinin, Pesaran (2007)' nin ortaya koyduğu CADF birim kök testiyle belirlenmesidir. Sonrasında elde edilen bulgulardan hareketle, üçüncü aşama olarak Westerlund ve Edgerton (2007) eşbütünleşme analizlerinin uygulanmasıdır. Bu analizlerin ardından nedensellik ilişkisini belirlemek için ise Emirmahmutoğlu ve Köse (2011) nedensellik testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde, ekonomik büyüme ve rüzgar enerjisi tüketimi arasında %10 anlamlılık düzeyinde tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğu ve bu ilişkinin yönünün ekonomik büyümeden rüzgar enerjisi tüketimine doğru gerçekleştiği tespit edilmiş olup seçilmiş OECD ülkeleri ekonomilerinde“koruma hipotezi”nin geçerli olduğu gözlemlenmiştir. Bu, rüzgar enerjisi kullanımının maliyetli olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca panel bazında incelendiğinde, rüzgar enerjisi tüketimi ile orta ve ileri teknoloji üretim katma değeri arasında herhangi bir nedensel ilişkiye rastlanılmamış olup,“yansızlık hipotezi”yaklaşımı geçerlidir. Bunun nedeni, rüzgar enerjisi teknolojilerinin kullanım yaygınlığının yeni ve gelişme aşamasında olmasından kaynaklanmaktadır. Ülkeler bazında tek tek ele alındığında ise hem ekonomik büyüme ile rüzgar enerjisi tüketimi arasında hem de rüzgar enerjisi tüketimi ile orta ve ileri teknoloji üretim katma değeri arasında çeşitli nedensel ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Örneğin; Belçika'da rüzgar enerjisi tüketimi ile orta ve ileri teknoloji üretim katma değeri arasında çift taraflı nedensellik ilişkisine rastlanırken; Fransa, İrlanda, Portekiz ve Avustralya'da nedensellik, rüzgar enerjisi tüketiminden orta ve ileri teknoloji üretim katma değerine doğru gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, rüzgar enerjisi yatırımlarına yönelik politika belirleyicilere çeşitli bilgiler sunar ve yenilenebilir enerji sektörünün ilerlemesini teşvik etmek adına bir rehber niteliğindedir. Bürokratik engellerin ve altyapı eksikliklerinin giderilmesi, rüzgar enerjisi alanında yapılacak yatırımların önünü açabilir. Dahası, yenilenebilir enerji yatırımlarını teşvik edici politikaların uygulanması ve bireylerin bu konuda bilinçlendirilmesi, sürdürülebilir enerji kaynaklarının geniş çaplı kullanımına katkı sağlayabilir. Bu, özellikle teknolojik gelişimin, enerji sektöründe sürdürülebilir büyüme ve gelişme için kritik bir öneme sahip olduğu düşünüldüğünde, çok daha fazla anlam kazanır. Teknolojik ilerleme, özellikle yenilenebilir enerji sektöründe, kaynak verimliliğini artırmak, maliyetleri düşürmek ve enerji erişimini genişletmek için kilit bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic growth, wind energy consumption, and technological advancements constitute a complex and dynamic interaction network. While economic growth accelerates energy consumption and technological development, technological advancements can render wind energy consumption more efficient and economical. Simultaneously, an increase in wind energy consumption can trigger economic growth and lead to new technological advancements. This paper aims to examine in detail the impacts of these three factors on each other and the potential effects of this interaction on energy policies. The country selection of our study has been chosen among the members of the Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD), a leading global renewable energy guidance body, which are found in the“Renewable Energy Country Attractiveness Index (RECAI)”and from which wind energy data can be accessed, according to their renewable energy investment and distribution potential. The data used in the analysis is chosen annually and since it was planned to include Turkey in the study, the year in which Turkey's wind energy data can be accessed has been taken as the start year, and because the most recent year for the parameters of the Value Added from Medium and High-Tech Manufacturing data is 2020, the study's year frame has been determined as 2008-2020. Per Capita Gross Domestic Product (GDP) data and Value Added from Medium and High-Tech Manufacturing data were taken from the World Bank database, and Wind Energy Consumption Rates were obtained from the BP Energy Statistics database. Our study followed a three-stage process with a methodological approach in its analysis. The first stage is to check the cross-sectional dependency in the variables of the used model and the homogeneity of the slope parameter. This control was conducted using the 𝐶𝐷𝐿𝑀1, 𝐶𝐷𝐿𝑀2 and 𝐶𝐷𝐿𝑀𝑎𝑑𝑗 tests. The second stage is to determine the stationarity states of the series with the CADF second generation unit root test proposed by Pesaran (2007). Based on the findings obtained subsequently, the third stage is to apply the cointegration analyses of Westerlund and Edgerton (2007). Following these analyses, the causality test of Emirmahmutoğlu and Köse (2011) was implemented to determine the causality relationship. As a result of the obtained findings, it has been determined that there is a one-way causality relationship between economic growth and wind energy consumption at a 10% significance level, and this relationship is realized from economic growth to wind energy consumption, and the“conservation hypothesis”is observed to be valid in the economies of the selected OECD countries. This indicates that the use of wind energy is costly. Also, when examined on a panel basis, no causal relationship was found between wind energy consumption and the value-added from medium and high-tech manufacturing, and the“neutrality hypothesis”approach is valid. The reason for this is that the usage prevalence of wind energy technologies is new and in the development phase. When looked at individually by countries, various causal relationships were found both between economic growth and wind energy consumption and between wind energy consumption and the value added from medium and high-tech manufacturing. For instance; in Belgium, a two-way causality relationship was found between wind energy consumption and the value added from medium and high-tech manufacturing, while in France, Ireland, Portugal, and Australia, causality was found to occur from wind energy consumption to the value added from medium and high-tech manufacturing. These results provide various insights for policymakers directing towards wind energy investments and serve as a guide to promote the progression of the renewable energy sector. Overcoming bureaucratic obstacles and infrastructure deficiencies could pave the way for investments in the wind energy field. Moreover.