Deneysel kolit oluşturulan ratlarda scutellarinin bazı lektinlerin ekspresyonu ve lokalizasyonu üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of scutellarin on the expression and localization of some lectins in rats with experimental colitis
  1. Tez No: 889993
  2. Yazar: ONUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKŞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH), kolonda yerleştiği yere ve şiddetine göre değişik semptomlar gösteren nedeni tam olarak bilinemeyen ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve indetermine kolit olarak üç farklı şekilde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu çalışmada da deneysel kolit oluşturulan ratlarda ECL, WGA, GSL 1, RCA, EEL, PSA, GNL, MAA ve SNA lektinleri üzerine scutellarinin etkileri histokimyasal tekniklerle araştırılmıştır. Çalışmada kontrol grubu, kolit grubu, scutellarin+kolit grubu, sülfasalazin+kolit grubu ve scutellarin grubu olmak üzer 5 farklı çalışma grup oluşturulmuştur. Kontrol grubuna 14 gün süreyle fizyolojik tuzlu su uygulanırken, kolit grubuna asetik asit verilerek kolit oluşması sağlanmıştır. Scutellarin+kolit ve sülfasalazin+kolit gruplarında scutellarin ve sülfasalazin 14'er gün boyunca uygulandıktan sonra asetik asit verilerek kolit oluşuması sağlanmıştır. Yapılan uygulamalardan sonra kolon doku örnekleri alınıp histokimyasal tekniklerle boyandıktan sonra boyanma yoğunluğu ve dağılımları şekerlere spesifik oligosakkarit üniteleri biotinlenmiş işaretli lektinlerin kullanılması ile belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre kolit bazı lektinlerin boyanma yoğunluğunu arttırmış scutellarin uygulaması ise kolon mukozası ve bağ dokusunda lektin pozitif alanların azalmasına neden olmuş, hücrelerin hasara karşı kendilerini korumak için oligosakkarit ünitelerini arttırdığı görülmüştür. Scutellarin uygulaması ile hasara karşı hafif ve ılımlı düzeyde etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease (IBD) is a disease that manifests itself in three different ways: ulcerative colitis, Crohn's disease and indeterminate colitis, the cause of which is unknown and shows different symptoms depending on its location in the colon and its severity. In this study, the effects of scutellarin on ECL, WGA, GSL 1, RCA, EEL, PSA, GNL, MAA and SNA lectins in rats with experimental colitis were investigated using histochemical techniques. In the study, 5 different study groups were created: control group, colitis group, scutellarin + colitis group, sulfasalazine + colitis group and scutellarin group. While physiological saline was applied to the control group for 14 days, acetic acid was administered to the colitis group to induce colitis. In the scutellarin+colitis and sulfasalazine+colitis groups, scutellarin and sulfasalazine were administered for 14 days and then acetic acid was administered to induce colitis. After the applications, colon tissue samples were taken and stained with histochemical techniques, and their staining intensity and distribution were determined by using biotinylated labeled lectins with sugar-specific oligosaccharide units. According to the data obtained, colitis increased the staining intensity of some lectins, scutellarin application caused a decrease in lectin positive areas in the colon mucosa and connective tissue, and it was observed that the cells increased their oligosaccharide units to protect themselves against damage. It has been determined that Scutellarin application has a mild and moderate effect on damage.