Yazılım sektöründe örgütsel öğrenmenin inovasyon ve örgütsel rekabet üzerine etkisi: Bir alan araştırması
The effect of organizational learning on innovation and organizational competition in the software sector: A field research
  1. Tez No: 890000
  2. Yazar: MEHTAP BAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YEŞİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Günümüzde tüm sektörlerde özellikle de yazılım sektöründe hızla değişen teknoloji ortamında, örgütsel öğrenme, inovasyon, rekabet ve performans arasında sinerjik bir ilişki bulunur. Sürekli öğrenen ve gelişen bir kültür, yeni teknolojilere uyum sağlayıp ayak uydurma, yeni çözümler geliştirme, çağın gerisinde kalmama ve müşterilere değer sunma konusunda daha hızlı ve daha etkili olmayı sağlar. Bu sayede şirketler, rekabetin yoğun olduğu sektörlerde ayakta kalmak ve hatta önde olmak için gereken inovasyonu gerçekleştirerek hamleler yapabilir ve sürdürülebilir bir başarıya ulaşabilirler. Örgütsel öğrenme, yeni trendlere ve teknolojilere duyarlı olmak, çalışanların becerilerini sürekli olarak geliştirmek ve yeni fikirleri desteklemek anlamına gelir. İnovasyon ise yeni ürünler, hizmetler ve süreçler geliştirmek, müşterilere daha iyi çözümler sunmak ve rekabete karşı avantaj sağlamak demektir. Bu iki unsurun birleşimi, örgütsel rekabet gücünü artırır ve sektördeki liderlik mücadelesinde önemli bir rol oynar. Sonuç olarak, örgütsel performans artar, müşteri memnuniyeti yükselir ve şirketin büyüme ve kârlılığı sağlanır. Örgütsel öğrenmenin inovasyon ve örgütsel rekabet üzerinde nasıl bir etkisi olduğu ve örgütsel öğrenmenin örgütsel performans üzerindeki etkisinde inovasyon ve örgütsel rekabetin aracıl rolünü saptamak bu araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın araştırma evrenini Marmara bölgesindeki teknokentlerde faaliyet sürdüren yazılım firmalarında görev yapan yöneticiler oluşturmaktadır. Alan araştırmasında veri toplamlamak için anket kullanılmıştır. Toplamda 446 yöneticiden anket dönüşü sağlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS, AMOS ve HAYES (PROCESS v4.2) yazılım programları ile analiz edilmiş ve araştırma kapsamında yer alan hipotezler test edilmiş ve araştırma sonucu elde edilen bulgular sunulmuştur. Araştırma sonucunda, örgütsel öğrenme ve boyutlarının (öğrenme taahhüdü, paylaşılan vizyon, kurum içi bilgi paylaşıının), hem inovasyon ve boyutları (ürün inovasyonu, ürün geliştirme, pazarlama inovasyonu, pazar inovasyonu), hem de örgütsel rekabet ve boyutları (maliyet liderliği, farklılaşma, odaklama) üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca örgütsel öğrenme ve boyutlarının örgütsel performans ve boyutları (algılanan örgütsel performans, algılanan pazar performans) üzerine etkisinde inovasyonun ve örgütsel rekabetin aracıl rolünün bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, araştımada elde edilen sonuçlar dorultusunda konu ile ilgilenecek araştırmacılara ve işletme yöneticilerine öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly changing technological environment, particularly in the software sector, there exists a synergistic relationship between organizational learning, innovation, competition, and performance. Cultivating a culture of continuous learning and development enables organizations to adapt to new technologies, create innovative solutions, avoid falling behind the times, and deliver value to customers more swiftly and effectively. As a result, companies can make strategic moves to sustainably succeed and even lead in competitive industries by fostering the necessary innovation. Organizational learning involves being sensitive to new trends and technologies, continually enhancing employees' skills, and supporting new ideas. Innovation, on the other hand, entails developing new products, services, and processes to provide better solutions to customers and gain a competitive advantage. The combination of these two elements enhances organizational competitiveness and plays a crucial role in the struggle for industry leadership. Ultimately, this enhances organizational performance, increases customer satisfaction, and ensures the company's growth and profitability. The primary aim of this research is to determine the impact of organizational learning on innovation and organizational competitiveness, as well as to identify the mediating role of innovation and organizational competitiveness on the impact of organizational learning on organizational performance. The research population of this study comprises managers employed in software companies operating within technoparks in the Marmara region. A survey was conducted to collect data during field research, yielding responses from 446 managers. The collected data were analyzed using SPSS, AMOS, and HAYES (PROCESS v4.2) software programs. Hypotheses included in the study were tested, and the research findings were presented accordingly. As a result of the research, it was determined that organizational learning and its dimensions (learning commitment, shared vision, intra-organizational knowledge sharing) have a significant and positive impact on both innovation and its dimensions (product innovation, process innovation, marketing innovation, market innovation), as well as on organizational competitiveness and its dimensions (cost leadership, differentiation, focus). Additionally, it was found that innovation and organizational competitiveness mediate the impact of organizational learning and its dimensions on organizational performance and its dimensions (perceived organizational performance, perceived market performance). Finally, recommendations were provided to researchers and business managers interested in the topic based on the findings of the study.