Endüstriyel atık içeren yeni nesil çimentosuz bağlayıcı ile bims (briket) üretimi
Bimsblock (briquette) production with new generation cementless binder containing industrial waste
- Tez No: 890016
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAYRULLAH SEVİNÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında inşaat sektöründe kullanılan en yaygın malzemelerden biri olan briket üretimine yeni bir yaklaşım getirilmesi amaçlanmıştır. Briket üretiminde temel bağlayıcı malzeme çimento ve kullanılan agrega pomza (bims) agregasıdır. Çimento kullanımı, üretim süreçlerinden kaynaklı sebeplerle Dünya sürdürülebilirlik hedeflerine ters düşmektedir. Dolayısıyla günümüzde çimentoya alternatif bağlayıcıların geliştirilmesi üzerine araştırmalar yoğunlaşmıştır. Bu bakımdan, briket üretiminde de çimentonun azaltılması ve hatta tamamen kaldırılması faydalı olacaktır. Çalışmada, çimento yerine demir çelik endüstrisinin bir atığı olan yüksek fırın cürufu (YFC) ve tarımsal bir atık olan fındık kabuğunun külü (FTK) kullanılmıştır. Bu iki malzemenin seçimi, YFC'nin yapısında bulunan CaO ile FTK'nın yapısındaki potasyumun birlikte aktifleşip, çimento yerine değerlendirilebilme potansiyeli taşımalarıdır. Bu amaçla, çimento yerine farklı oranlarda kısmen veya tamamen bu atık malzemeler kullanılarak briketler üretilmiştir. Üretilen briketlerin boyut ve konfigürasyon analizleri, birim hacim kütle testleri, su emme, porozite, kılcal su emme, ısıl iletim katsayısı ve basınç dayanımı testleri uygulanmıştır. Bağlayıcı fazların priz süreleri incelenmiştir. Aynı zamanda seçilmiş örneklerin X-ışını kırılımı (XRD) analizleri ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntülemeleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, FTK ve YFC kullanımı ile üretilen briketlerin basınç dayanımlarında önemli bir artış olmadığını göstermiştir. Ancak üretilen malzemelerin hafiflik özelliklerinin ön planda olduğu uygulamalarda kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to introduce a new approach to producing briquettes, one of the most used materials in the construction industry. Cement is the primary binding material in traditional briquette production, and pumice aggregate is typically used. However, due to the environmental impacts associated with cement production, its use conflicts with global sustainability goals. As a result, research has increasingly focused on developing alternative binders to replace cement. In this context, reducing or eliminating cement in briquette production could benefit. In this study, blast furnace slag (BFS), a waste product from the iron and steel industry, and hazelnut shell ash (HSA), an agricultural waste, were used as substitutes for cement. The selection of these two materials is based on the potential of CaO in BFS and the potassium in HSA to activate together, making them viable alternatives to cement. Briquettes were produced by partially or completely replacing cement with these waste materials in varying proportions. The produced briquettes underwent dimensional and configuration analyses, bulk density tests, water absorption, porosity, capillary water absorption, thermal conductivity, and compressive strength tests. The setting times of the binder phases were also examined. Additionally, selected samples were analyzed using Xray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy (SEM). The results indicated that the use of HSA and BFS did not significantly improve the compressive strength of the briquettes. However, they suggested that the produced materials could be suitable for applications with prioritized lightweight properties.