Gözenekli yüzeylere sahip kağıt materyaller üzerindeki parmak izlerinin oluşma ve kalma süresi analizi
The analysis of the formation and retention duration of fingerprints on porpous paper materials
  1. Tez No: 890038
  2. Yazar: ALİ HAVACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Geçmişten günümüze kadar işlenen bazı suçlar faili meçhul olarak kalmaya devam etmektedir. Olayların faillerinin tespitinde ise parmak izleri en önemli delillerdendir. Bu çalışmada; kağıt materyaller üzerine ninhidrin kimyasalı uygulandıktan sonra, görünmeyen parmak izlerinin kağıt materyaller üzerinde görünür hale getirmede materyalin eskiliğinin etkisi ve parmak izlerinin mukayeseye elverişli olabilmesi için geçmesi gereken sürenin etkisi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu tez çalışmasında, üzerlerinde hangi yıla ait olduklarını belirten tarihler bulunan 1 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık, 20 yıllık, 30 yıllık, 40 yıllık olan her gruptan 10'ar adet toplamda ise 60 adet hamur yapılı kağıtlar üzerindeki görünmeyen parmak izlerini görünür hale getirebilmek için; petrolüm benzine ile ninhidrin çözeltisi hazırlanmıştır. Ninhidrin, spreyleme yöntemiyle örneklerin her yüzeyine uygulanmıştır. Örnekler oda sıcaklığında, % 65 nem ortamındaki ninhidrin iz geliştirme kabininde bekletilmiştir. Örnekler 10 gün, 20 gün, 30 gün, 40 gün aralıklarla incelenmiş olup, oluşan papil sayıları kayıt altına alınarak mukayese elverişli olup olmadıkları yönünden incelenmiştir. 40 gün sonunda gelişen parmak izleri ölçeklendirilerek fotoğraflanmıştır. Bulgular: 1 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık, 20 yıllık, 30 yıllık, 40 yıllık, olan her gruptan 10'ar birinci hamur kağıt örneklere ninhidrin uygulandıktan sonra oluşan papil sayıları ve gelişen parmak izlerinin mukayese olup olamayacakları ile ilgili tablo hazırlanmıştır. Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda; örneklere ninhidrin uygulandıktan sonra materyaller üzerinde bekleme süresi arttıkça papil sayısının ve mukayeseye elverişli parmak izi sayısının arttığı ve 40 yıla kadar ki örneklerde materyalin eskiliğinin mukayeseye elverişli parmak izi oluşmasında etkisi olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Some crimes committed from the past to the present continue to remain unsolved. Fingerprints are one of the most important evidences in identifying the perpetrators of the incidents. In this study; after applying ninhydrin chemical on paper materials; the effect of the oldness of the material on making invisible fingerprints visible on paper materials and the effect of the time required for the fingerprints to be suitable for comparison were aimed. Method: In this thesis study, in order to make the invisible fingerprints visible on 60 pieces of paper of the same structure, 10 pieces from each group of 1 year, 5 years, 10 years, 20 years, 30 years, 40 years with dates indicating which year they belong to, a solution of petrol petrol and ninhydrin was prepared. Ninhydrin was applied to each surface of the samples by spraying method. The samples were kept in a ninhydrin trace development cabinet at room temperature and 65% humidity. The samples were examined at intervals of 10 days, 20 days, 30 days and 40 days, and the number of papillae formed was recorded and examined for comparability. At the end of 40 days, the developed fingerprints were scaled and photographed. Findings: The number of papillae formed and fingerprints developed after ninhydrin treatment of 10 first pulp paper samples from each group (1 year old, 5 years old, 10 years old, 20 years old, 30 years old, 40 years old) were compared. Results: As a result of this study, it was concluded that the number of papillae and the number of fingerprints suitable for comparison increased as the waiting time on the materials increased after the application of ninhydrin to the samples, and that the age of the material had no effect on the formation of fingerprints suitable for comparison in samples up to 40 years.