Kamulaştırma işlemlerinde yapıların bedel tespiti kriterlerinin irdelenmesi ve farklı piyasa parametreleri ile analizi
Analysing the criteria for determining the value of buildings in expropriation proceedings and analysing them with different market parameters
- Tez No: 890087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de Anayasa tarafından mülkiyet hakkı verilerek korunan taşınmazların, kamulaştırma süreçlerindeki sorunları ele almakta ve özellikle kamulaştırma bedel tespiti konusunda yaşanan uyuşmazlıkları çözmek amacıyla değerleme yöntemlerini revize etme gerekliliğine vurgu yapmaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte değerleme tekniklerine yapay zekâ yöntemlerinin eklenmesini vurgulayarak, değerleme yönteminin doğru bir şekilde uygulanabilmesi için parametrelerin gözden geçirilmesi ve verilerin dikkatlice sayısallaştırılması gerektiğini belirtir. Resmi piyasa verilerinin etkisi altındaki değişken niteliklerin kamulaştırma bedel tespitindeki etkilerini karşılaştırarak, modern yaklaşımların kullanıldığı modellerin klasik yöntemlerle karşılaştırılmasına odaklanır. Çalışmanın temel amacı, kamulaştırma ile taşınmaz değerlemesi arasındaki farkı gidermek ve gerçek değere en yakın sonuca ulaşan bir model oluşturmaktır. Sosyoekonomik parametrelere gösterilen hassasiyetin kamulaştırma bedelindeki uzlaşma oranını önemli ölçüde etkilediğini belirterek, geliştirilecek yöntemin uzlaşma oranını olumlu yönde etkileyerek davalarda azalmaya ve yargı süreçlerine zaman ve ekonomik açıdan katkı sağlamaya yönelik potansiyel etkilerine değinir. Ayrıca, oluşturulacak modelin resmi ve adli makamlarca kontrol mekanizması olarak kullanılabilirliğine dikkat çeker.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the issues in the expropriation processes of immovable properties protected by ownership rights granted by the Constitution in Türkiye, emphasizing the necessity to revise valuation methods to resolve disputes, particularly concerning the determination of expropriation compensation. It highlights the integration of artificial intelligence methods into valuation techniques alongside technological advancements, stating the importance of reviewing parameters and carefully digitizing data for accurate application of valuation methods. The study compares the impact of variable characteristics influenced by official market data on the determination of expropriation compensation, focusing on models using modern approaches versus classical methods. The main objective of the study is to bridge the gap between expropriation and property valuation, aiming to develop a model that reaches the most accurate valuation. It underscores the significance of sensitivity to socioeconomic parameters on the agreement rate of expropriation compensation, noting that the developed method has the potential to positively influence agreement rates, thereby reducing court cases and contributing to judicial processes in terms of time and economic efficiency. Furthermore, it emphasizes the potential for the developed model to be used as a control mechanism by official and judicial authorities.