Dış finansman kaynağı ile kentsel dönüşüm kredisi kullandırılması
Provision of urban transformation loans with external financing source
  1. Tez No: 878074
  2. Yazar: OĞUZHAN YAYLACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
16 Ekim 2023 tarih ve 32341 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan“Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı 16/5/2012 tarihli ve 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun, ilgili diğer mevzuat, görevleri yerine getirmek ve yetkileri kullanmak üzere kamu tüzel kişiliğini haiz, özel bütçeli, Bakanlığa bağlı ve merkezi Ankara'da bulunan Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurularak, görev ve yetkileri tanımlanmış;“görevleri dönüşüm, yenileme ve transfer alanlarının belirlenmesi, riskli yapıların tespiti, düzenleme ve değerleme iş ve işlemlerinin yapılmasını sağlamak; dönüşüm uygulamalarında hak sahipliği, uzlaşma, kamulaştırma, gayrimenkullerin değer tespitlerini yapma ve Bakanlıkça belirlenen esaslar ve proje çerçevesinde hak sahipleri ile anlaşmalar sağlama, kat mülkiyeti tesisi, tescili ve imar hakkı transferi ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek”olarak tanımlanmıştır. (Resmi Gazete, 2023) Ülkemizde son yıllarda yaşanan felaketlerden sonra, özelliklede 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminden sonra kentsel dönüşüm önemini artırmıştır. Fakat kentsel dönüşüm için bir plan program, uzlaşı ve en önemlisi kaynak gerekmektedir. Bu kaynak Kentsel Dönüşüm Başkanlığınca faiz desteği, kira yardımı ya da bankalar nezdinde müteahhit kredileri şeklinde sağlanmaktadır ancak yeterli olmadığı görülmektedir. Dönüşüm sürecinin hızlanması adına Türkiye'de kentsel dönüşüm için ilk defa, Dünya Bankasından alınan kredinin kullandırılmasının başvuru, değerlendirme ve uygulama süreci ele alınarak eleştirel bir bakış açısı getirilecektir.
Özet (Çeviri)
With the“Presidential Decree on the Amendment of Certain Presidential Decrees”published in the Official Gazette dated October 16, 2023 and numbered 32341, the Urban Transformation Presidency, which is a public legal entity with a special budget, affiliated to the Ministry and headquartered in Ankara, was established under the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change in order to fulfill the duties and exercise the powers under the Law on the Transformation of Areas Under Disaster Risk dated 16/5/2012 and numbered 6306, other relevant legislation, and its duties and responsibilities were defined;“Its mission is defined as ensuring the identification of transformation, renewal and transfer areas, identification of risky buildings, arrangement and valuation works and transactions; conducting works and transactions related to right ownership, reconciliation, expropriation, valuation of real estates in transformation applications, making agreements with right holders within the framework of the principles and project determined by the Ministry, establishment and registration of condominium ownership and transfer of development rights”(Official Gazette, 2023). After the recent disasters in our country, especially after the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquake, urban transformation has increased its importance. However, urban transformation requires a plan program, consensus and most importantly resources. These resources are provided by the Urban Transformation Presidency in the form of interest support, rental assistance or contractor loans from banks, but they are not sufficient. In order to accelerate the transformation process, for the first time in Türkiye, the application, evaluation and implementation process of the loan received from the World Bank for urban transformation will be discussed and a critical perspective will be brought.