Türkiye'de öncü felsefeci kadın: Bedia Akarsu örneği
Pioneering female philosopher in Turkey: The case of Bedia Akarsu
  1. Tez No: 890103
  2. Yazar: AYŞE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KÖKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İstanbul Üniversitesi'nin ilk kadın felsefe Profesörü unvanını taşıyan Bedia Akarsu, Cumhuriyet döneminde yetişen, fikirleri ve yaşantısında döneminin etkilerini görebildiğimiz önemli bir değere sahip felsefeciler arasındadır. Tezimizin ilk bölümünde Akarsu'nun hayatı ve eserlerini geniş bir perspektifte ele alırken, ikinci bölümde ise felsefe anlayışına değindik. Akarsu'nun felsefeye katkıları, etkilendiği düşünürler ve felsefe çalışmaları çerçevesindeki görüşlerini ele alarak değerlendirmeye çalıştık. Üçüncü bölümü, Akarsu'nun dil ve kültür ilişkisi, dil felsefesi yaklaşımı, dil ile felsefe ilişkisi, dilin kültürel rolü bağlamında ele aldık. Akarsu'nun felsefe anlayışını dil, kültür ve ahlak felsefesi oluşturmakla birlikte, felsefi görüşü ise aydın, çağdaş, Atatürkçü düşünce ve ideolojilerden oluşmaktadır. Akarsu, sahip olduğu bilgi birikimi ve felsefe alanında yazdığı eserlerle katkılar sunarak topluma ilham olmuştur. Felsefe terimlerinin Türkçeleştirilmesi konusunda öncü olan Akarsu, bu hususta Felsefe Terimleri Sözlüğü ile felsefe alanına önemli katkılar sağlamıştır. Ahlak felsefesi alanında ahlak ile ilgili düşüncelerini Kant'ın düşünceleri kapsamında değerlendirmiştir. Dil ve kültür konusunda ise dilin yabancı etkilerden arındırılması ve dilin sınırlarının bağlı olduğu kültür ile iç içe olması gerektiğini düşünmüştür. Çalışmamızı, Akarsu'nun felsefi görüşleri ile dil ve ahlak alanında sınırlandırarak ele almaya çalıştık. Akarsu, insan hakları ve topluma karşı duyarlı düşünceleri ile Türkiye'de felsefenin gelişimine ışık tutan öncü kadın felsefecilerimiz arasındadır.
Özet (Çeviri)
Bedia Akarsu, who holds the title of the first female Professor of Philosophy at Istanbul University, is among the significant philosophers raised during the Republican era, whose ideas and life reflect the influences of her time. In the first chapter of our thesis, we comprehensively examine Akarsu's life and works, while in the second chapter, we focus on her understanding of philosophy. We evaluate Akarsu's contributions to philosophy, the thinkers who influenced her, and her views within the framework of her philosophical studies. The third chapter addresses Akarsu's relationship with language and culture, her approach to the philosophy of language, the relationship between language and philosophy, and the cultural role of language. Akarsu's philosophical understanding encompasses language, culture, and moral philosophy, while enlightened, contemporary, Atatürkist thoughts and ideologies shape her philosophical perspective. Akarsu has inspired society with her knowledge and contributions in the field of philosophy through her writings. She was a pioneer in the Turkishization of philosophical terms, making significant contributions to the field with her“Dictionary of Philosophical Terms.”In the field of moral philosophy. she evaluated her thoughts on ethics within the framework of Kant's ideas. Regarding language and culture, she believed that language should be purified from foreign influences and intertwined with the culture to which it belongs. We have aimed to limit our study to Akarsu's philosophical views in the fields of language and ethics. Akarsu stands out as a pioneering female philosopher in Turkey who has illuminated the development of philosophy with her human rights-focused and socially sensitive thoughts.