Omurga kaynaklı ağrısı olan ofis çalışanlarında kayropraktik farkındalığı ve bakış açısının araştırılması
Investigation of chiropractic awareness and perspectives in office workers with spine-related pain
  1. Tez No: 890102
  2. Yazar: AYŞEGÜL KART
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYL POÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasının amacı uzun süreli masa başında oturma pozisyonundan kaynaklanan boyun, sırt ve/veya bel ağrısı yaşayan ofis çalışanlarının kayropraktik mesleğine bakış açısı ve farkındalığını araştırmaktır. Çalışmada kişilerin farkındalık ve bakış açısını sorgulamak amacıyla oluşturulan 34 çoktan seçmeli soru içeren anket Google Forms ile oluşturulup WhatsApp üzerinden kişilere iletilmiştir. Çalışmaya İstanbul'da yaşayan ve 18-65 yaş aralığında olan 340 ofis çalışanı katılmıştır. Katılımcılardan dahil edilme kriterlerini sağlayan 306 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm veriler bilgisayarda SPSS programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler yüzde frekans olarak belirtilmiş, değişkenler arası ilişkiye Ki-kare testi ile bakılmıştır. Elde edilen değerlerin yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak kullanılmıştır. Anket sonuçlarından elde edilen veriler ışığında daha önce kayropraktik tedavi almış olan ofis çalışanlarının tamamına yakını (%95) bu tedaviden memnun kaldığı ve başkalarına da kayropraktik tedavisini önerdiğini belirtmiştir. Yaptığımız istatistiksel analize göre“ülkemizde kayropraktik eğitimi hangi düzeyde verilmektedir, sizce bir kayropraktik uzmanına ulaşmak kolay mı ve kayropraktiği nereden öğrendiniz”soruları ile katılımcıların eğitim düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır (p0,05) sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the perspective and awareness of office workers experiencing neck, back, and/or lower back pain due to prolonged sitting positions towards the chiropractic profession. To examine individuals' awareness and perspective, a survey consisting of 34 multiple-choice questions was created using Google Forms and sent to individuals via WhatsApp. A total of 340 office workers living in Istanbul and aged between 18-65 participated in the study. Out of these participants, 306 individuals who met the inclusion criteria were included in the study. All data were recorded in the SPSS program on the computer and analyzed. Categorical variables were indicated as percentage frequencies, and the relationship between variables was examined using the Chi-square test. In interpreting the obtained values, a significance level of 0.05 was used as a criterion. According to the survey results, nearly all office workers who had previously received chiropractic treatment (95%) expressed satisfaction with this treatment and indicated that they would recommend chiropractic treatment to others. Based on our statistical analysis, it was concluded that there is a statistically significant relationship between the participants' education level and the questions“What level of chiropractic education is provided in our country, do you think it is easy to reach a chiropractic specialist, and where did you learn chiropractic?”(p0.05).