Vücut geliştirme ve fitness sporu ile ilgilenen bireylerin saldırganlık ve öfke düzeylerinin incelenmesi
Examination of aggression and anger levels of individuals interested in bodybuilding and fitness sports
- Tez No: 890104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BİNGÖLBALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sporun içinde bulundurduğu kazanma hırsı, sosyal statü ve maddi getirisi gibi etkilerden dolayı sporcuda toleranssızlık, saldırgan ve öfke davranışları görülebilir. Sporda saldırganlık ve öfke durumu dünyanın da ilgilendiği önemli bir sorun olduğu söylenebilir. Araştırmanın evreni Elazığ ilinde bulunan vücut geliştirme ve fitness salonlarına aktif bir şekilde üye olan 901 kişi oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise 260 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak 'Kişisel Bilgi Formu', ' Saldırganlık Ölçeği' ve 'Sürekli öfke-öfke Tarzı' ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için, verilerin analizinde independent simples t-testinden ve tek yönlü varyans (Anova) testinden yararlanılmıştır. Saldırganlık ile sürekli öfke-öfke tarzlarındaki ilişkiyi belirlemek için pearson kolerasyon testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki etkinin tespit edilmesi için ise linear regresyon testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the effects of sports such as ambition to win, social status and financial gain, intolerance, aggressive and angry behaviors may be observed in athletes. It can be said that aggression and anger in sports is an important problem that the world is interested in. The population of the research consists of 901 people who are active members of bodybuilding and fitness centers in Elazığ. The sample group consists of 260 participants. 'Personal Information Form', 'Aggression Scale' and 'Trait Anger Style' scale were used as data collection tools. SPSS package program was used to analyze the data. Since the data showed normal distribution, independent simples t-test and one-way variance (ANOVA) test were used to analyze the data. Pearson correlation test was used to determine the relationship between aggression and trait anger-anger styles. Linear regression test was used to determine the effect between the scales.