Çim hokeyi sporcularının hedef yönelimi ve algılanan motivasyonel iklim düzeylerinin incelenmesi
Examination of field hockey athletes' goal orientation and perceived motivational climate levels
- Tez No: 890113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı çim hokeyi sporcularının hedef yönelimi ve algılanan motivasyonel iklim düzeylerinin ne durumda olduğunu değinilen değişkenler açısından araştırmak ve sporcuların hedef yönelimleri ve motivasyonel iklim algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu farklı yaş ve lig kategorilerinden toplam 242 sporcu oluşturmaktadır. Çim hokeyi sporcularına kişisel bilgiler formu sorularıyla“Sporda Hedef (Görev ve Ego) Yönelimi Ölçeği”ve“Sporda Algılanan Motivasyonel İklim Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmanın veri analiz kısmında Betimsel istatistikler, Bağımsız T testi, Kruskal Wallis testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, incelenen çim hokeyi sporcularının milli takımda oynama değişkenine göre milli takımda oynamayanların oynayanlara kıyasla ego yöneliminin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma üzerinde cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, oynadığı lig, spordan gelir elde etme ve spor yapma süresi değişkenlerine bağlı olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Çim hokeyi sporcularının hedef yönelimi ve algılanan motivasyonel iklim ilişkilerine bakıldığında, ego yöneliminin sporda algılanan motivasyonel iklim üzerindeki etkisi görev yönelimine göre daha fazladır sonucu çıkmıştır Performans ikliminin hedefe yönelim üzerindeki etkisi ustalık iklimine göre daha fazladır sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the levels of goal orientation and perceived motivational climate of field hockey athletes in terms of the mentioned variables and to examine the relationship between athletes' goal orientation and motivational climate perceptions. The study group of the research consists of 242 athletes from different age and league categories. Field hockey athletes were asked the questions of Personal Information Form,“Scale of Goal (Task and Ego) Orientation in Sport”and“Scale of Perceived Motivational Climate in Sport”. The data were collected by face-to-face questionnaire method. In the data analysis part of the study, descriptive statistics, Independent T test, Kruskal Wallis test and one-way analysis of variance (ANOVA) test were applied. According to the results of the research, according to the variable of playing in the national team of the field hockey athletes examined, it was revealed that the ego orientation of those who did not play in the national team was higher than those who played. No significant difference was found in the study depending on the variables of gender, marital status, age, educational status, league played, income from sports, and duration of doing sports. When the relationship between goal orientation and perceived motivational climate of field hockey athletes was analysed, it was concluded that ego orientation has more effect on the perceived motivational climate in sport than task orientation, and performance climate has more effect on goal orientation than mastery climate.