The role of license-exempt excess electricity generation in Türkiye's economic growth
Lisanssız ihtiyaç fazlası elektrik üretiminin Türkiye'nin ekonomik büyümesine etkisi
  1. Tez No: 890114
  2. Yazar: ELİF DİLEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DERİN GÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Coğrafi konumu ve iklim özellikleri sayesinde güneş, rüzgâr ve hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji kaynakları bakımından avantajlı bir durumda olan Türkiye, yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriğin payını artırarak kurulu gücünü artırmayı hedeflemektedir. Çoğunlukla yenilenebilir enerji santralleri için kullanılan lisanssız elektrik üretim modeli, yatırımcılara üretim lisansı almadan öz tüketim ihtiyaçlarını karşılamak için elektrik üretme ve ürettikleri ihtiyaç fazlası elektriği belirli kısıtlamalara tabi olarak görevli tedarik şirketine satma imkânı tanımaktadır. Bu çalışmada, lisanssız ihtiyaç fazlası elektrik üretimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki, Türkiye'deki 81 ilin 2015-2021 yılları arasındaki verileri esas alınarak sistem GMM yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz, lisanssız ihtiyaç fazlası elektrik üretiminin ekonomik büyüme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye, with ample sunlight, wind and hydroelectric resources, and well-suited for the development of renewable energy projects due to its geographic and climate characteristics, aims to enhance its installed capacity by increasing the proportion of electricity generated from renewable resources. The unique model of license-exempt electricity generation, primarily employed by renewable power plants, presents investors with the opportunity to generate electricity for their self-consumption needs without obtaining a generation license and to sell excess electricity to the authorized supply company, subject to certain constraints. This study explores the relationship between license-exempt excess electricity generation and economic growth. Utilizing data from 81 cities in Türkiye over the period 2015-2021, we employ the System GMM method to estimate the empirical model. The findings reveal a statistically significant positive impact of license-exempt excess electricity generation on economic growth.