Air alert antrenman programının dikey sıçrama ve bazı seçilmiş parametrelere etkisi
The effect of air alert training program on vertical jump and some selected parameters
- Tez No: 890115
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRMÜZ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, voleybolculara uygulanan Air Alert antrenman programının sıçrama, çeviklik ve denge performanslarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Çanakkale'de faaliyet gösteren Fenerbahçe Voleybol Spor Okulu'nda antrenman yapan 14-16 yaş aralığında 14 deney ve 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 29 kız sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Bu çalışmada, kontrol grubu voleybol antrenmanlarına devam ederken, deney grubu 15 hafta süreyle voleybol antrenmanlarına ilave olarak Air Alert antrenman programına katılmıştır. Araştırmaya katılan gönüllülerden antrenman öncesi ve antrenman sonrası dikey sıçrama, yatay sıçrama, çeviklik, denge test ölçümleri alınmıştır. 15 hafta süreyle uygulanan antrenman öncesi ve sonrası elde edilen verilerin karşılaştırılmasında, ölçümler arası karşılaştırmada bağımlı gruplarda t testi, grupların karşılaştırılmasında ise bağımsız gruplarda t testi uygulanmıştır. Sonuçlar aritmetik ortalama ve standart sapma olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the Air Alert training program on the jumping, agility, and balance performance of volleyball players. Fourteen experimental group and fifteen control group girls aged 14-16, who train at Fenerbahçe Volleyball Sports School in Çanakkale, participated in the study, making a total of 29 volunteer athletes.In this study, the control group continued with volleyball training, while the experimental group participated in the Air Alert training program in addition to volleyball training for 15 weeks. Measurements of vertical jump, horizontal jump, agility, and balance were taken before and after the training from the volunteers. For comparing the data obtained before and after the 15-week training, paired t-tests were used for within-group comparisons, and independent t-tests were used for between-group comparisons. The results are presented as mean and standard deviation.