Is this really a secret? a qualitative study of secrecy in couple relationships in Türkiye
Bu gerçekten bir sır mı? Türkiye'deki çift ilişkilerinde sır saklamanın tematik analizi
- Tez No: 890119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUDUM SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, çift ilişkisinde sırlar üzerine literatüre dair bilgi sunmakta ve Bowen'ın Aile Sistemleri Kuramı'nı tanıtmaktadır. Bu amaçla bu bölüm (a) sırrın kavramsal tanımları, (b) sır saklamanın işlevleri, (c) sır saklamanın nedenleri ve etkileri, (d) sırrı açıklamanın kriterleri ve etkileri ve (e) Aile Sistemleri Kuramı'nı sunmaktadır. İkinci bölüm ise, bu literatürden yola çıkılarak oluşturulan nitel çalışma kapsamında Türkiye'deki çift ilişkilerinde katılımcıların partnerlerinden sır saklama deneyimlerini ve bu deneyimlerin Aile Sistemleri Kuramı'nın temel kavramlarıyla ilişkilerini araştırmaktadır. Evli ya da partneriyle birlikte yaşayan on bir katılımcıyla gerçekleştirilen bireysel görüşmeler ardından yapılan Tematik Analiz sonucunda üç ana tema ortaya çıkmıştır: (a) Bu gerçekten bir sır mı?, (b) Açık olmak isterdim ama... ve (c) Bu sırrı saklamak... Bulgular güncel literatür doğrultusunda tartışılarak, araştırmacılar ve klinisyenler için öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consists of two articles. The first article provides a literature review on secrecy in couple relationships and introduces Bowen's Family Systems Theory. Specifically, the first article presents (a) conceptual definitions of secrecy, (b) functions of secret keeping, (c) reasons for and consequences of secrecy, (d) criteria for and consequences of disclosure, and (e) Family Systems Theory. The second article consists of a qualitative study which was conducted to explore participants' experiences of secrecy in couple relationships in Türkiye and how these experiences relate to the key concepts of Bowen's theory. Eleven participants who were married or living with their partners were interviewed. For the analysis of the interviews, Thematic Analysis was carried out. As a result, three main themes emerged: (a) Is this really a secret? (b) I would like to be open but... and (c) Keeping a secret is like... The findings related to the main themes were discussed through the lens of the existing literature and recommendations were made for future researchers and clinicians.