Culture(s) of assessment in higher education: A case study
Yüksek öğretimde ölçme ve değerlendirme kültürü: Bir durum çalışması
  1. Tez No: 890120
  2. Yazar: ŞÜKRAN SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu çalışmanın amacı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Eğitim Fakültesi'nin değerlendirme kültürünü/kültürlerini incelemektir. Bu amaçla araştırma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması izlenerek yürütülmüştür. Dört bölüm başkanı (veya yardımcıları), 19 öğretim üyesi ve 37 öğrenci ile yarı yapılandırılmış çevrimiçi görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, ODTÜ'nün halka açık ve şifre korumalı alanlarında mevcut olan ölçme ve değerlendirme ile ilgili bilgiler taranmıştır. Verilerin doğrulanması amacıyla, bir anket aracılığı ile halihazırda kullanılan ölçme ve değerlendirme yöntem ve teknikleri, bunların öğrenmeye etkisi ve üniversite kaynaklarının ölçme ve değerlendirme amaçlı kullanımına ilişkin veri toplanmıştır. Görüşmeler ve anket aracılığıyla Covid-19'un ölçme ve değerlendirmeye olan etkisi de incelenmiştir. Çalışma, Eğitim Fakültesi'nde en yaygın ölçme ve değerlendirme kültürünün öğrenme kültürü olduğunu ortaya koymuştur, bu da ölçme ve değerlendirmenin öğretimi yönlendirdiğini ve öğrenmeyi kolaylaştırmak için yapıldığını göstermektedir. Daha az yaygın bir kültür olarak, akademik personelin Yükseköğretim Kurulu, Rektörlük ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın gerekliliklerine uyduklarını, ancak uygun gördükleri şekilde değerlendirme kararları verme özgürlüğüne sahip olduklarını gösteren bir uyum kültürü tespit edilmiştir. Bu çalışma aynı zamanda fakültede sınırlı bir ölçme ve değerlendirme iletişimi kültürü bulunduğunu da tespit etmiştir. Buna göre öğretim üyeleri arasında ölçme ve değerlendirme konularıyla ilgili iletişimin aynı dersi veren personel ile sınırlı olduğunu göstermiştir. Son olarak, öğrencilerin akran ve öz değerlendirmeye düşük seviyede bir güven duyduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda öğrencilerin kendilerinin ve arkadaşlarının yaptığı değerlendirmeleri güvenilir bulmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the assessment culture(s) of the Faculty of Education at Middle East Technical University (METU). To this end, the study was conducted following a qualitative case study design. Semi-structured online interviews were conducted with four department (vice) heads, 19 academic staff members, and 37 students. In addition, assessment related information available in the public METU's public and password-protected spaces was scanned. For triangulation purposes, data regarding the assessment types used, the students' views on the impact of assessment on learning, and the use of university resources for assessment purposes were collected through a questionnaire. Through the interviews and the questionnaire, the impact of Covid-19 on assessment practices were also investigated. The study revealed that the most prevalent culture in the Faculty of Education is a culture of student learning, which indicates assessment informs instruction and it is done to facilitate learning. A less prevalent culture was found to be a culture of compliance, which indicates the academic staff members comply with the requirements of the Council of Higher Education, the President's Office, and the Ministry of Education, though they have freedom to make assessment decisions. This study also identified a culture of limited assessment communication, which means the communication among the faculty around assessment issues was limited to the staff members who teach the same course. Finally, it has been determined students have a low level of trust in shared-assessment. This means that students do not find the assessments done by themselves and their peers reliable.